Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kétszer annyi nő szenved szklerózis multiplexben, mint férfi. Az ezerarcú kórról keveset tudunk. Annyi biztos, hogy a szervezet rejtélyes módon megtámadja a saját idegszövetét…
Többen állítják: a szklerózis multiplex (röviden: SM) kialakulását közvetlenül megelőzhetik lelki krízisek – például súlyos sokk, egy szeretett személy elvesztése, válás – vagy épp fizikai túlterheltség. Az SM tulajdonképpen az agy és a gerincvelő fehérállományának gócos pusztulása következtében alakul ki. Erről az orvostudomány még mindig keveset tud, így a gyógykezelés a panasztól függően, gyakran egyénre szabottan történik.
A betegség vezető tüneteként kialakulhat egyensúlyzavar, szédülés, vizelettartási és székletürítési gond, a viselkedés és a beszéd megváltozása, mozgáskorlátozottság, mozgászavar, végül bénulás következhet be. Jelentkezhet ezenkívül végtaggyengeség, ügyetlenségérzet, zsibbadás, merev járás, hirtelen látászavar, szemromlás, az érzékszervek károsodása, rosszabb esetben részleges bénulás. Időnként izomfájdalmak is kínozzák a beteget, de a fáradékonyság sem ritka.
A tünetek jelentkezésekor a háziorvos ideggyógyászati szakrendelésre irányítja a pácienst. A betegséget elsősorban képalkotó diagnosztikával (MRI-vizsgálattal) és gerincvízvétellel tudják kiszűrni.
A szklerózis multiplexre tipikusan igaz: ahány beteg, annyiféle tünet, melyek attól is függnek, hogy az idegrendszer mozgató vagy érző elemeire terjed ki a kór. A kutatók és a gyógyítók jelenleg a már meglévő idegsorvadás okozta tüneteket enyhíteni tudják, de megakadályozni vagy helyreállítani nem képesek. Vagyis az SM-et jelenleg gyógyítani nem lehet, csupán kezelni.
A pirulák mellett – melyek sajnos számos mellékhatással rendelkeznek – sok múlik a beteg pozitív gondolkodásán, gyógyulni akarásán, a rendszeres gyógytornán, az állóképesség javításán, valamint a stresszmentes életmódon. Az orvosi gyógymódok mellett fontos a pihenés és a nyugalom.
A páciens állapotát és a betegség kimenetelét nagyban befolyásolja az is, hogy a szervezet milyen gyakran fordul „önmaga ellen”, milyen gyakran következik be a gyulladásos folyamat, valamint további károsodás az idegrendszerben. Az SM során vonuló és a javuló stádiumok váltják egymást. Vannak, akik évtizedekig viszonylag jól viselik sorsukat, míg mások rövid időn belül botra támaszkodva vagy kerekes székkel kénytelenek közlekedni. Szerte az országban számos SM-klub alakult már, épp azért, hogy a sorstársak erősítsék, biztassák és segítsék egymást.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu