Keletről támad a gümőkór

Már legyőzöttnek hitték, de újra támad, és dacol a gyógyszerekkel. A tbc, melyet régen morbus hungaricusnak, azaz magyar betegségnek hívtak, máig fertőz, főleg a hajléktalanok körében. A tüdőgyógyászok kötelezővé tennék a gyógykezelést, és újra szűrnék a bevándorlókat.

EgészségünkPalágyi Edit2008. 04. 04. péntek2008. 04. 04.
Keletről támad a gümőkór

Akár elégedettek is lehetnének az orvosok, ugyanis az elmúlt fél évszázadban a tüdőszűrés szervezett rendjének köszönhetően egyre gyérült a tbc-s betegek száma hazánkban – ez alól csak a rendszerváltás évei jelentettek kivételt. A tüdőbaj mégsem hagyja magát: tavaly 1740 új megbetegedést fedeztek fel az országban. A betegek egyharmadát tüdőszűrésen találták meg. A kór főleg a hajléktalanokat, az alkoholistákat és a HIV-fertőzötteket veszélyezteti. A hazai helyzet egyelőre éppoly megnyugtató, mint a nyugat-európai, ám a kór keletről támad…
Európában évente 400-450 ezer esetben diagnosztizálják a tbc-t, és 60-65 ezer halálesetet írnak a számlájára. Ami leginkább aggasztó, hogy kialakultak már olyan baktériumtörzsei, melyek ellenállnak a gyógyszeres kezelésnek. Hazánkat elsősorban a volt Szovjetunió államaiból fenyegetheti a járvány, ugyanis a gyógyszernek ellenálló baktériumtörzs Ázsiában és kontinensünk keleti felén bukkant fel.
A tüdőgyógyászok ezért szeretnék elérni, hogy vezessék be újra a bevándorlók kötelező AIDS- és tbc-szűrését. Fontos volna az is, hogy a hajléktalanokat akár beleegyezésük nélkül is kezelhessék. Ugyanis ha valaki rendszertelenül vagy túl rövid ideig szedi a gyógyszert, megnő az esélye annak, hogy a tbc-baktériumok ellenállóvá váljanak az antibiotikumokkal szemben – a tuberkulózis ellen ható szereket 6–12 hónapig kell szedni, de a fedél nélkül élőket nehéz rávenni a hosszú kezelésre.
Az elővigyázatosság jegyében nemzeti tbc-referencialaboratóriumot nyitottak a napokban a fővárosban, a Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetben. Az új mikrobiológiai laborban a legkorszerűbb eszközökkel mutathatják ki a kórt, így könnyebb lehet a hajléktalanok közt is visszaszorítani a tüdővészt. A tüdőgyógyászok munkáját segítené, ha kötelezővé tennék az otthontalanok kezelését, ám ezt eddig ellenezte az emberi jogok országgyűlési biztosa, ahogy a bevándorlók szűrését is.
Mindez azért elgondolkodtató, mert az egészségügyi világszervezet, a WHO jelzése szerint a gyógyszereknek ellenálló tbc-baktériumtörzsek fertőzése gyorsabban terjed, mint a szakemberek gondolták volna. Ráadásul számos afrikai ország, ahol a tüdővész és az AIDS együtt pusztít, nem adott jelentést a világszervezetnek, így nem becsülhető a fertőzöttek száma. A piruláknak ellenálló tbc-baktériumok terjedése új lendületet adott a gyógyszerkutatásoknak: amerikai kutatók például olyan medicinán dolgoznak, amely már a tüdőbaj lappangó, látens formája ellen is hatásosnak ígérkezik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek