Párbajsegéd a leszokáshoz

Mi sem könnyebb, mint leszokni a dohányzásról, hiszen már én is többször megtettem – az ír drámaíró, George Bernard Shaw groteszk mondata jól kifejezi a lényeget, miszerint a leszokási kísérletek rendszerint kudarccal végződnek…

EgészségünkSzijjártó Gabriella2008. 06. 06. péntek2008. 06. 06.

Kép: Pince buli füst cigi dohányzás lámpa diszkó 2006 08 22 Fotó: Kállai Márton

Párbajsegéd a leszokáshoz
Pince buli füst cigi dohányzás lámpa diszkó 2006 08 22 Fotó: Kállai Márton

A nagy elhatározások általában valamilyen nevezetes időponthoz (születésnaphoz, házassági évfordulóhoz) kötődnek, de sokan az új évet választják a cigaretta száműzésére. A hirtelen felbuzdulásból született kísérletek inkább kevesebb, mint több sikerrel végződnek. Az akaraterejükben bízók nagy többsége ugyanis nem képes megszabadulni bűzös szenvedélyétől. Ha egy év elteltével megnézzük a nagy fogadkozókat, azt látjuk: százból csupán hárman-négyen élnek füstmentes életet.
Kicsivel jobb a helyzet azoknál, akik valamilyen segédeszközzel vágnak neki a dohányzás elleni harcnak. Dr. Kovács Gábor tüdőgyógyász útmutatásával nézzünk néhány lehetőséget és a hatásfokukat!

NIKOTINTARTALMÚ SZOPOGATÓTABLETTA. Napi dózisa 1 mg-os tabletta esetében 25, 4 mg-osnál 15 tabletta. A nikotin a száj nyálkahártyáján keresztül hasonló érzetet kelt, mintha rágyújtott volna az illető. A tablettát nem szabad szétrágni vagy egyben lenyelni, mivel az a nikotin gyorsabb felszívódásához vezet. Ára körülbelül megegyezik a rágógumiéval. Ezzel a módszerrel százból hét-nyolc ember jár sikerrel.

NIKOTINTARTALMÚ RÁGÓGUMI. Kétféle erősségben, ízesítve, illetve ízesítés nélkül kaphatók. A rágógumit először lassan kell rágni, hatszor-nyolcszor, amíg enyhén csípős íze nem lesz, majd néhány percig az íny mellett pihentessük – ezt félórán keresztül ismételgessük. Akkor tanácsos használni, amikor a legerősebb a rágyújtási kényszer. Kezdetben naponta 10-12 rágógumi ajánlott, aztán ezt a mennyiséget csökkentsük. A 24 darabos csomag ára 1200 forint, a 100 darabosé 4200. Hatásfoka kicsivel rosszabb, mint a tapaszé: segítségével százból öt-hat ember képes leszokni a füstölésről.

NIKOTINPÓTLÓ TAPASZ. Hazánkban a tapaszok a legnépszerűbbek, ezeket 1994 óta alkalmazzák. Háromféle erősségű kiszerelésben hozzák forgalomba őket. A legerősebb dózisúval ajánlott kezdeni a programot, majd egy-egy hónap elteltével tanácsos gyengébbre váltani. A tapaszokat naponta cseréljük újra, és mindig másik száraz, szőrtelen bőrfelületre helyezzük fel. Nikotinpótló készítmények használatakor tilos dohányozni! Az egyhetes adag (7 db) ára 3200-3500 forint – ugyebár három hónap javasolt. És a hatásfoka? Felmérések szerint százból hat-hét embernek sikerül így a leszokás.

VARENIKLIN. Ezt a gyógyszert kifejezetten a dohányzásról való leszokás támogatásának céljából fejlesztették ki, több mint egy éve nálunk is kapható. A készítmény nem tartalmaz nikotint, de enyhíti a rágyújtási vágyat. Vényköteles, jelenleg a leghatékonyabb. Egy hétig fokozatosan növekvő dózisban kapja a szert a páciens, s ilyenkor még rá is gyújthat. A második héttől már nem ajánlott a dohányzás. A kúra általában három hónapig tart. A nikotinmentes tabletták hatásfoka általában tíz százalék alatti egy év elteltével (áruk havonta 10 ezer forint körül mozog), a Vareniklin esetében bíznak a 25 százalékban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek