Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha infarktust kaptál, ne ess pánikba, hanem kezdj el erősen köhögni. Lélegezz nagyokat és köhögj hosszan. Addig ismételd ezt a légzést-köhögést, amíg a szíved el nem kezd újra dobogni. A mély lélegzet oxigént juttat a tüdőbe, a köhögés pedig „lökést” ad a szívnek, hogy újra dobogjon.
Kép: mentő láda autó riasztás sietés egészségügy ellátás 2008 07 14 Fotó: Kállai Márton
A fenti „gyógyjavallat” sok elektromos postafiókban megjelent az elmúlt hetekben, amiből – a Magyar Kardiológusok Társasága közleménye szerint – csak annyi az igaz, hogy ne essünk pánikba. (Adott esetben a köhögés, köhögtetés szóba jöhet ugyan, de csakis műszeres környezetben és orvosi fölszólításra.) Az egyetlen reményteljes megoldás ebben a nagy bajban, ha orvosi segítséget kérünk – figyelmeztetnek a szívgyógyászok.
A szívinfarktus – vagy köznapi nevén szívroham – sokkal veszedelmesebb kór annál, hogy csak úgy „ki lehessen köhögni”. Hátterében rendszerint a szív koszorúereinek elmeszesedése áll: az erek beszűkülnek, majd elzáródnak. A vérellátás az elzáródott érszakaszon megszűnik, a szívizom elhal, a szív vergődve, ritmusából kiesve ver, megáll. Ez a szívizominfarktus. Amely ha heveny formában jelentkezik, legtöbbször könnyen fölismerhető. Általában hirtelen kezdődik: igen erős, szorító, markoló mellkasi fájdalom lép föl, ami leggyakrabban a szegycsont mögött a legerősebb. A fájdalom kisugározhat mindkét mellkasfélbe, főleg inkább a bal oldalra, ritkábban a karokba és a nyakba. Mindezt gyakran verejtékezés és halálfélelem is kíséri. Ilyen esetben az igazán eredményes módszer az éppen elzáródó koszorúsér azonnali megnyitása szívkatéterrel, ami csakis orvosi közreműködéssel lehetséges. Ne próbálkozzunk tehát különböző „házi” módszerekkel, szívinfarktus esetén haladéktalanul hívjuk a 104-es telefonszámot. Mert itt szó szerint igaz lehet, hogy aki időt nyer, életet nyer.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu