Csak vényre!

Egy közönséges sebfertőzés is halálos lehet? Hovatovább eljuthatunk oda – figyelmeztetnek a szakemberek –, hogy Európának szembe kell néznie az antibiotikumok előtti korszak visszatérésével, amikor a fenti rémkép újra gyökeret verhet.

EgészségünkValló László2008. 11. 13. csütörtök2008. 11. 13.
Csak vényre!

Mindannyiunk felelőssége az antibiotikumok hatékonyságának megőrzése – szól az üzenete az első európai antibiotikum napnak, amelyet november 18-án rendeznek meg hazánkban. Sok tévhit kering ugyanis e gyógyszercsoport körül, és ezek következménye a felelőtlen, helytelen és eredménytelen használat.
Az antibiotikumok eredetileg olyan, baktériumok vagy gombák által termelt hatóanyagok, amelyek elpusztítják a másmilyen baktériumokat és gombákat (mikroorganizmusokat), illetve gátolják azok szaporodását. Az első fölismert antibiotikum a Fleming által 1928-ban fölfedezett penicillin volt, amelyet a Penicillium nevű penészgombatörzs termel. A ma használatos antibiotikumok zömét már kémiai módszerekkel állítják elő.
Az antibiotikumok csak a bakteriális fertőzések ellen hatásosak, nagy tévhit tehát azt gondolni, hogy kigyógyítanak például a vírusos eredetű megfázásból vagy influenzából is. Mivel már régóta tömegével szedték helytelenül vagy indokolatlanul, a baktériumok ellenállóvá váltak a hatóanyagaikkal szemben, így az utóbbi öt évben egy sereg antibiotikum egyszerűen elvesztette hatékonyságát.
A kiutat a tájékozottság jelentheti, ami magában foglalja a felelős alkalmazást, illetve az indokolatlan használat elkerülését. Mindez a gyakorlatban azt jelenti: csak akkor kell antibiotikumot szedni, ha az orvos írta föl, és csakis úgy, ahogy ő rendelte.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek