Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Májunk regeneráló, megújuló képessége rendkívüli, ezért igen nehéz tönkretenni. De a kitartóaknak sikerül…
Hogy a máj életfontosságú szervünk, köztudott, de hogy az egyik legdolgosabb is, az már talán kevésbé. A „nagy központi labor” szinte soha nem pihen, rendületlenül betölti azt a több mint félezer létfontosságú föladatot, aminek híján komoly, sőt végzetes (anyagcsere)zavar mutatkozna a szervezetünkben. Az emésztés (epetermelés), a fehérjeszintézis, a szénhidrát-anyagcsere, a vérképzés, az immunvédekezés, illetve az ezekben való részvétel a napi rutinfeladatai. Nem mellékesen méregtelenít (azaz kiválasztja, hatástalanítja és a szervezetből kiűzhetővé teszi a mérgező anyagokat), hormonokat állít elő és bont le, valamint közreműködik a zsírfölvételben, illetve a tartalék tápanyagok képzésében.
Mesterséges íz- és illatanyagokkal, tartósítószerekkel, ételfestékekkel, érésgyorsítókkal, növényvédőszer-maradványokkal terhelt mindennapi táplálékaink, szmoggal, kipufogógázzal, oldószer- és festékmaradványokkal szennyezett légtereink, illetve az ezek révén szervezetünkbe került testidegen mérgező anyagok semlegesítése mindennapos nagy munkát jelent a májnak. Nemkülönben a gyógyszerek (például az antibiotikumok), a fogamzásgátló készítmények káros kísérőanyagaival, mellékhatásaival való megbirkózás is. Hogy a nikotinról, az alkoholról és a kábítószerről már ne is beszéljünk.
A májban a szervezetünkbe jutó méreganyagok koncentráltan gyűlnek össze, folyamatosan károsítva e létfontosságú szervünket. Hatalmas szerencse, hogy a máj megújuló, helyreállító képessége rendkívüli, ezért igen nehéz tönkretenni – noha a kitartóan tékozlóknak, az élvezeti szerek mértéktelen használóinak sikerülni szokott. Ha a károsodott májat tovább terheljük, a májsejtek egyre kevésbé újulnak, egyre tömegesebben pusztulnak, és az évek során visszafordíthatatlan betegség, májzsugor alakulhat ki.
A máj nem fáj (mert nincs benne fájdalomideg), így jelezni sem tudja baját. Az első, májbetegségre utaló kellemetlen jel a gyomortájról érkező, meghatározhatatlan, enyhe nyomásérzet. A beteg, duzzadt szerv viszont már külső nyomásra érzékeny. Működési zavarát az alakjában bekövetkező és a szakember számára kitapintható változás jelzi, illetve a májfunkciós vizsgálatok „leleplező” laboradatai.
E szervünk túlzott igénybevétele, illetve működésének zavara olyan betegségek okozója is lehet, amelyek látszatra igen távol esnek a májtól. Számos orvos gondolja úgy például, hogy a sokízületi gyulladás, a migrénes fejfájás, egyes ekcémák vagy a menstruációs fájdalmak hátterében a fölhalmozódott méreganyagok okozta csökkent májműködés áll, s nem pedig valami más.
Minthogy akad épp elég dolga, ezért ha csak lehet, kíméljük ezt a sokat dolgozó szervünket. A rendszeres böjt, a diéta munkájában könnyíti, fölüdíti a májat is. Megesik azonban, hogy átmenetileg vagy tartósan meggyöngül, ilyenkor gyógyszeres támogatásra is szorul, amelynek fő célja: serkenteni a májsejtek újraképződését. Ezek egyike a szilimarint tartalmazó máriatövis (amelyet évszázadok óta használnak a népi gyógyászatban), napjainkban is ebből készülnek a leggyakrabban használt gyógynövény eredetű készítmények a májbetegségek gyógyítására.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu