Tisztító gőzerő

Levertségérzés vesz erőt rajtunk, köhögünk, tüsszögünk, kapar a torkunk? Nem kétséges: a nátha, influenza kerülget. Mit tegyünk? Menjünk máris az orvoshoz, vagy előbb próbálkozzunk a régi, jól bevált alternatív gyógymóddal? A szakemberek szerint amíg a láz nem lesz úrrá rajtunk, az inhalálás hatásos válaszcsapás lehet a kezdődő nyavalyákra.

EgészségünkValló László2009. 01. 22. csütörtök2009. 01. 22.

Kép: Inhalálás gözölés egészség homeopátia megfázás influenza nátha természetes gyógymód, gyógyulás, gyógyitás, takony, gyógyszer, terápia, légúti megbetegedés, allergia, kamilla 2009.01.18. fotó: Németh András Péter

Tisztító gőzerő
Inhalálás gözölés egészség homeopátia megfázás influenza nátha természetes gyógymód, gyógyulás, gyógyitás, takony, gyógyszer, terápia, légúti megbetegedés, allergia, kamilla 2009.01.18. fotó: Németh András Péter

Ez a különös szó belélegzést jelent, azaz a forró folyadékban föloldott növényi hatóanyagok gőzpárájának belégzését. Közülük a kamilla kiváló nyugtató és gyulladáscsökkentő hatású, elsősorban nátha és arcüreggyulladás esetén ajánlott. Szárítmányából egy marékkal oldjunk föl 2 liter forró vízben az inhaláláshoz. A kakukkfű remek nyákoldó (megindítja a letapadt váladékot), miként a hársfa és a fodormenta is, a zsálya pedig gyulladáscsökkentő – ezekből egy-két kanállal tegyünk 2 liter forró vízbe. A mentol és az eukaliptuszolaj kis üvegcsében kapható, ezekből 5-10 cseppet a forró vízbe csöppentve és belélegezve szabaddá teszik és fertőtlenítik a légutakat, javítják a szervezet vérellátását. (A Diapulmon nevű inhalációs készítmény például együttesen tartalmaz egy sor hatásos növényi kivonatot.)
Az otthoni inhalálás legkézenfekvőbb módja, ha a gőzölgő tál vagy fazék fölé hajolva belélegezzük a párolgó gőzt, miközben törülközőt (vagy fürdőlepedőt) terítünk a fejünkre, nehogy a gőz elillanjon. Kisgyermekek számára egy-két éves kortól ajánlott ez a gyógymód, de csakis szülői felügyelettel. Legjobb, ha a szülő a kicsivel együtt inhalál, így megakadályozható, hogy a forró folyadék balesetet okozzon. Növelhetjük a biztonságot, ha a gyermek valamilyen szűk szájú edényből, például teáskannából kiáramló gőzben inhalál.

INHALÁCIÓS EGYSZEREGY
• a forró vizes edényt soha ne töltsük tele, mert veszélyes
• behunyt szemmel inhaláljunk (vagy tegyünk a szemünkre vattacsomót)
• fejünket 20-25 centiméterre tartsuk a gőzölgő táltól
• az inhalálás egy-egy alkalommal ne haladja meg az öt percet, és naponta legföljebb 3-5 esetben ismételjük

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek