Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jövőre az állam több százezer hektár termőföldet értékesít vagy ad haszonbérbe. A Nemzeti Földalap (NFA) kezelésében lévő csaknem másfél millió hektáros terület jelentős részét a földbirtok-koncentráció - magyarán: a minél gazdaságosabb területhasználat - érdekében adja át hasznosításra a gazdáknak. A konkrét ügyletnek két alapvető megoldási módszere lehet: vagy eladják az illető földdarabot, vagy haszonbérleti szerződést kínál rá az állam.
Amikor 2002-ben létrejött a Nemzeti Földalap, legfőbb feladataként a hatékony földhasználat elősegítését, a szétaprózott birtokok piaci alapú összevonását s általában az ésszerű birtokrendszer kialakítását írta elő a törvényhozás. Ennek egyik legnépszerűbb formája a közelmúltban meghirdetett Földért életjáradék program volt, amelynek keretein belül mára már több mint tízezer kisbirtokos ajánlotta fel területét az államnak. Nagy részük azonban kisméretű - egy-két hektáros - tábla, amelyeket csak a helyben lakó, üzletszerűen mezőgazdasággal foglalkozó termelők használhatnak jövedelmezően.A földalap kezelésében ugyanakkor olyan területek is vannak, amelyeket használóik nem a tisztességes gazdálkodótól elvárható gondossággal kezelnek, vagy éppen a megállapított bérleti díjat nem fizetik ki a megadott határidőig.
E területek sorsáról a közeljövőben dönt a szaktárca: jelentős részüket értékesítésre, más birtoktesteket újra haszonbérletre hirdetnek meg. Az előzetes számítások szerint az így megpályáztatott táblák mérete együttvéve elérheti a 250 ezer hektárt is. A szaktárca vezetése a napokban véglegesíti az úgynevezett értékesítési szabályzatot, s ennek alapján akár már január-februárban megkezdődhet a területek értékesítése.
Lapunk információi szerint a földalap ugyanakkor emelni kívánja a birtokok haszonbérleti díját is. Jelenleg a területek zömét aranykoronánként évi 500 forintnál kevesebb összegért bérli a gazdálkodó. Ez - különösen az elmúlt két évben bekövetkezett földáremelkedés tükrében - kimondottan alacsony. Az NFA ezért azt tervezi, hogy bérlőitől évente aranykoronánként minimum 500 forintos bérleti díjat, ezen kívűl évi 100 forintos díjemelést kezdeményez az évtized végéig. Számoljunk az uniós gabonaintervenciós árral (101 euró, vagyis körülbelül 25 ezer forint tonnánként): egy hektár állami föld bérlete ma - négytonnás hozammal és húsz aranykoronás átlagos minőségi mutatóval számolva - a százezer forintos nettó árbevételből mintegy tízezer forintot visz el. Ehhez még jön a regisztrált termelőknek járó uniós földalapú támogatás is (hektáronként körülbelül 35 ezer forint), így alighanem mindenki kiszámolhatja, ma nem rossz üzlet állami földön gabonát termeszteni.
{p}
Egyébként maga a földalap is úgy számol, hogy az állami földek esetében rövidtávon nem érhetőek el az üzleti alapon kötött bérleti díjak. Tömör László, az NFA elnöke azonban kérdésünkre úgy fogalmazott, hogy ugyanakkor ez a szervezet közvetlen célja. Hozzátette: az a legfontosabb, hogy a magyar termőföld minél hatékonyabban hasznosulhasson a hazai gazdálkodók kezében. Az állam ezt kívánja elősegíteni minden lehetséges eszközzel
Folyamatos kifizetések
A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet jelenleg a harmadik Földet életjáradékért elnevezésű programon dolgozik. Az első és második forduló elbírálása után már folyósítják a pénzösszegeket, fejenként átlagosan több mint 31 ezer forintot havonta.Eddig - a harmadik forduló 7200 jelentkezőjével együtt - összesen 25 ezren éltek a lehetőséggel. A földalap szakértői az első pályázati forduló elbírálásával végeztek, s lassan véget ér a második körben beérkezett igények kiértékelése is. Ezek alapján körülbelül tízezer szerződést kötöttek idős emberekkel. A kifizetések folyamatosak, a harmadik fordulós pályázóknak sem kell félniük: hiába csak mostanság születnek határozatok, köttetnek szerződések, a kifizetések 2004. szeptember 1-jétől járnak nekik, a visszamenőleg járó összegeket is megkapják. Az elutasított pályázatok többsége vagy nem felelt meg az előírásoknak, vagy az állami földvásárlást akadályozó tulajdonviszonyokkal kapcsolatos problémák merültek fel.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu