Életesély vagy életveszély?

Az őssejtterápia megosztja a világot. Nyugaton még csak kutatások és kísérletek folynak, míg keleten, Ukrajnában és Kínában már évek óta alkalmazzák is a módszert. Nálunk eddig csupán etikai, vallási, orvosi érvek és ellenérvek feszültek egymásnak – néhány napja, amióta Magyarországon egy orvoscsoportot illegális emberkísérlet miatt vettek őrizetbe, már a jogi határokat is feszegeti az őssejttéma…

EgyébSzijjártó Gabriella2009. 08. 06. csütörtök2009. 08. 06.

Kép: őssejtkutatás kaposvár seffer renner magánklinika géntechnika orvoslás kutatás gyógyítás mikroszkóp 2009 03 13 Fotó: Kállai Márton

Életesély vagy életveszély?
őssejtkutatás kaposvár seffer renner magánklinika géntechnika orvoslás kutatás gyógyítás mikroszkóp 2009 03 13 Fotó: Kállai Márton

Történt, hogy minap a rendőrség egy ukrán beteg illegális őssejtterápiája közben lecsapott egy orvoscsoportra a budapesti Nyírő Gyula Kórház területén működő magánkórházban, ahol néhány órára béreltek helyiséget a beavatkozáshoz. A Nemzeti Nyomozó Iroda őrizetbe vett négy személyt, akiket emberi test tiltott felhasználásával gyanúsítanak. A dolog pikantériája ugyanis az, hogy embrionális őssejteket a világon még sehol sem alkalmaznak hivatalos gyógyításban (a magánintézményeket nem soroljuk ide!), ezekkel egyelőre még a klinikai kísérletek előszobájáig sem jutottak el.

Napról napra újabb és újabb színfoltokkal gazdagodott az első magyar őssejtbotrány. Az ügy kulcsfigurája holtversenyben Seffer István, a neves plasztikai sebész, valamint Yuliy Baltaytis, akiről kiderült, korábban Barbadoson is alkalmazott már őssejtbeültetéseket. Jelenleg úgy tűnik, az amerikai professzor, a kaposvári Seffer-magánklinika és őssejtkutató labor közreműködésével, anyagi ellenszolgáltatás fejében 2007-től napjainkig őssejtkezeléseket végzett nálunk. A kezelésekhez szükséges adagokat egy ukrán állampolgárságú nő készítette el. Az őssejteket abortumokból (abortusz során elpusztított embriókból) nyerték, több hazai kórházból, eddig nem egészen tisztázott körülmények között. A pácienseknek beadott készítményeket korábban nem tesztelték sem embereken, sem állatokon, hatásuk ismeretlen volt. A többségükben gyógyíthatatlan betegségben szenvedők a csodás gyógyulás reményében egy-egy kezelésért általában 25 ezer dollárt vagy ötmillió forintot fizettek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek