Régi barázdát szánt az eke

Kevesebb termés, alacsonyabb árak, csökkenő jövedelem jellemzi a mezőgazdaság tavalyi évét. Az agrárgazdaság helyzetén az uniós tagság sem sokat segített, bár sok gazdaságot csak a támogatások tartanak életben. Vajon e keserű zárszámadás után mit várhatnak a gazdálkodók az idei évtől?

Egyéb2010. 01. 29. péntek2010. 01. 29.
Régi barázdát szánt az eke

Teltek-múltak a tavalyi év napjai, s egyre inkább egyértelmű lett, hogy gazdálkodó barátom egy jós. 2008 őszén és tavaly tavasszal is úgy döntött, hogy birtokának jó harmadán nem vet semmit. Az egyébként is kötelező, de egyik évről a másikra halmozható uniós 10 százaléknyi területpihentetésre 2009-ben kerít sort. Bejött a terve, ugyanis nem kellett azt számolgatnia, hogy mennyi veszteséget okozott számára a fagy, az aszály, az árzuhanás.

A mezőgazdászok többsége azonban vetett, állatot tenyésztett, és többségében nagy veszteséget könyvelt el. Kevesebb lett a termés, és azt is csak nehezen, olcsóbban tudták eladni, mint korábban. Végleges mérleg még nincs az ágazat tavalyi eredményéről, de egészen biztos, hogy az utóbbi tíz év egyik leggyalázatosabb jövedelmi pozícióit sikerül majd elkönyvelni.

Idézzük az Európai Unió tanácsának megállapítását, mely hűen érzékelteti, mi is történt tavaly hazánkban. „Magyarországon a válság következtében a 2008. augusztus és október közötti időszakban 7,7%-ról 2009 azonos időszakára 10,4%-ra nőtt a munkanélküliség, az ország bruttó hazai terméke (GDP) pedig 2008 harmadik negyedéve és 2009 harmadik negyedéve között 7,2%-kal csökkent. Magyarország mezőgazdasági, erdészeti és halászati ágazatra eső, folyó árakon számított GDP-je 2008 első fele és 2009 első fele között hozzávetőleg 33%-kal csökkent.”

Mit jelentenek ezek az adatok, főként, ha tudjuk, hogy 2 százalék feletti volt a reálbérek csökkenése? Azt, hogy a lakosságnak egyre kevesebb a pénze, és ez meglátszik az élelmiszer-fogyasztáson is. Az ugyanis csökkent majd’ 3 százalékkal, bár igaz, hogy mégis többet költöttünk élelmiszerre, mint egy évvel korábban. Ez abból adódik, hogy a kereskedők drágábban adták a termékeket.

Ebből azonban a mezőgazdaság semmit nem érzékelt. Tavaly az első 11 hónapban a gazdálkodók mindent összevetve több mint 10 százalékkal kaptak kevesebbet termékeikért, mint egy évvel korábban. Ez részleteiben azt jelenti, hogy a növényi termékek árszínvonalának 14 százalékos, valamint az élő állatok és állati termékek árainak 4,3 százalékos csökkenését voltak kénytelenek elviselni. Ráadásul 2008-ban nagyjából 20 százalékkal estek ezek az árak, tehát nem volt miből tartalékot képezni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek