Nem mind faház, ami annak látszik

Egyedi a hangulata, érezhetően más a levegője, kiszűri a káros anyagokat, karbantartja a légtömeget, nem termel hulladékot - sorolja Loch Zoltán, amikor arról kérdezem, miért érdemes faházban lakni. A nyolcvanas években, az osztrák Alpokban látott először faházat, azóta maga is ilyenben él, és újabban már forgalmazza is őket. Hamar leszögezi: nem minden fa, ami első pillantásra annak tűnik.

EgyensúlyIlijin Kinga2009. 05. 08. péntek2009. 05. 08.
Nem mind faház, ami annak látszik

Több mint tíz éve áll Szántódon, az országút mellett egy rönkház, Loch Zoltán saját építésű irodája. Öten, öt hét alatt építették fel - meséli, miközben behív. A házban boltív, konyhapult, galéria - mind fából. Ha nem lesz már szüksége rá, és lebontja, a falakat vissza tudja adni a természetnek. - Olyan anyagokat kellene használnunk, amikből nem lesz szemét - mondja, - részt tudnak venni a természetes körforgásban. Amikor építkezünk, elveszünk a természetből, de nem adunk cserébe semmit. Mesterséges anyagokat gyártunk, amiknek az előállítása, használata és később a megsemmisítése is rengeteg energiát igényel, és csak növeli a széndioxid-kibocsátást, ahelyett, hogy például a szén-dioxidot elnyelő, növényekkel beültetett zöldtetőket építenénk. Akár még az öntözésüket is megoldhatnánk visszaforgatott esővízzel.

A fogyasztói társadalom nem ismeri a felelősséget, mi Magyarországon a szomszédnak építkezünk – véli vendéglátónk. Az általa forgalmazott faházak egyedi technológiával Ausztriában készülnek, tömör fából. A kezeletlen Holdfa nem gombásodik, ellenálló a rovarokkal szemben, kiszűri a nagyfrekvenciás sugárzást, szokatlanul jó a tűzvédelme, nagyon lassan hűl ki és melegszik fel és bizonyítottan egészséges, az érdeklődők mégis az árát kérdezik először. - Az olcsóság nem aránylik semmihez, csak egy szuggesztió. Ha nem ragaszkodnánk a hatalmas tetőtúlnyúlásokhoz, a megtört falakhoz, jóval olcsóbban építkezhetnénk. Annyit tudok mondani, hogy a Thoma-házak ára talán10-15 százalékkal több egy hagyományos téglaházénál. Pusztán az ár helyett azonban tanácsosabb lenne az ár-érték arányt figyelembe venni - hangzik a válasza. - Ezek a házak pedig a legjobbak, amiket eddig kitaláltak.

Miután készen lett ez az iroda, és felépítettük a családi házunkat is, egy Jim Barna rönkházat, elkezdtem gondolkodni, hogy lehetne még jobbá tenni a módszert. Úgy gondoltam, dupla fal közt kellene cirkuláltatni a fűtött- hűtött levegőt. Akkor derült ki, hogy Ausztriában egy Erwin Thoma nevű úr már rájött egy sokkal jobb megoldásra. A Thoma-házak alpesi fenyőből épülnek, amit télen, fogyó holdnál vágnak, így tömörebb, ellenállóbb, formatartóbb lesz. Nincs még ötven éve, hogy ez gyakorlat volt - mondja Loch Zoltán. A több rétegnyi egymásra helyezett fát aztán keményfa dübelekkel fogják össze. Nincs laminálás, ragasztás, kémiai kezelés, a fa így lélegezni tud. Ezért olyan egészséges, ezért szigetel olyan jól. A megfelelő páratartalom, a nagyfrekvenciájú sugárzás kiszűrése megkérdőjelezhetetlen előnyök. Loch Zoltán állítja, mérések szerint napi 3500 dobbanásnyi szívmunka is megspórolható a nyugodt, jó zajszűrő házakban.

- Nem vagyok mérnök vagy erdész, de a természet pozitív dolgaira rácsodálkozni nem szakértelem kérdése – mondja vendéglátónk, majd hozzáteszi: ők nem zöldek, csak tudják, hogy az ember is a természet része. - A klímaváltozás a tetőn keresztül támad, de rosszul védekezünk. A szigetelőanyagoknak csak fáziseltolódása van, nem hőtehetetlensége, mint a növényi rost alapú szigetelésnek és a fának. Alumíniumablakokat használunk, amik csak a gyártásuk során 126-szor több energiát emésztenek fel, mint egy faablak – idéz Erwin Thoma nemsokára magyarul is megjelenő első könyvéből. - A fákat kémiai anyagokkal vonjuk be, pedig a Holdfát elég méhviasz-balzsammal, természetes olajokkal kezelni. Könnyűszerkezetes házakat építünk. Ezek nem faházak. Miért lennének azok? Mert mérgezett faoszlopokból van a tartószerkezetük? A természet értékei rajtunk túlmutatóak. Házainknak  - mint a magzati buroknak és anyaméhnek -  a védettség oázisaiként kellene szolgálniuk bennünket nemzedékeken át. Nagyobb felelőséggel kellene kezelnünk őket, és csak azt kívánni másnak, amit magunknak is kívánunk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek