Tájvédelmi körzet lett a Nyugat-Mecsek

Tájvédelmi körzet lett a Nyugat-Mecsek, ezzel oltalom alá került Magyarország utolsó, még nem védett karsztterülete - jelentette be Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter az Abaligeti-barlang előtt rendezett tegnapi ünnepségen.

EgyensúlySzabad Föld Online2009. 05. 14. csütörtök2009. 05. 14.
Tájvédelmi körzet lett a Nyugat-Mecsek

A Pécs-Abaliget-Bükkösd-Cserkút által határolt 10 ezer hektáros tájvédelmi körzet öt helyi, négy országos védett területet és egy erdőrezervátumot foglal magában, gazdag geológiai értékekben, valamint védett állat- és növényfajokban. Mintegy száz, ebből öt fokozottan védett barlang tartozik hozzá, s olyan ritka élőlények találhatók meg e területen, mint a sárgafoltos hegyi szitakötő, az ecseki tegzes, a majomkosbor, a méhbangó, vagy az a vak csigafajta, mely a világon egyedül az Abaligeti-barlangban lelhető fel.

A tájvédelmi körzet státus elnyerése a Duna-Dráva Nemzeti Park, az erdészeti hatóság, tizenegy önkormányzat és más érintett szervek szakembereinek egy évtizedes előkészítő munkájának eredménye. A miniszteri rendeletben rögzített rang magasabb szintű védelmet jelent a 90 százalékban erdővel borított Nyugat-Mecseknek, ahol a jövőben természetközeli erdőgazdálkodási módokat vezetnek be a ritka fajok és társulások megőrzése érdekében, a legvédettebb 300 hektáron pedig semmiféle gazdasági tevékenység nem folytatható.

Szabó Imre hangsúlyozta: A Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet Magyarország 38. tájvédelmi körzete, létrejötte szakmai, területi és civil összefogás eredménye. A szakminiszter örömtelinek nevezte, hogy az elmúlt időszakban külön kultúrája lett a természeti értékek hosszú távú védelmének, melynek célja e kincsek megőrzése az utókor, a következő nemzedékek számára. A tárcavezető példaként hozta fel zempléni politikusok kezdeményezését a Zemplén nemzeti parkká nyilvánításáról. Elmondta: e témában már folynak a tárgyalások, s van rá esély, hogy 2010-ben a Zemplénnel bővül a hazai nemzeti parkok köre.

Szabó Imre kitért rá, hogy 2007 és 2013 között az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében összesen 46 milliárd forint használható fel természetvédelmi célokra. Idén 63 természetvédelmi projekt kapott 11,5 milliárd forint európai uniós támogatást, és hét nemzeti park tíz pályázata nyert 4 milliárdot ökoturisztikai fejlesztésekre.

Forrás: Greenfo
Fotó: Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek