Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Két magyarországi környezetvédelmi nagyberuházás támogatásáról is döntött a napokban az Európai Bizottság. A Dél-Dunántúlon teljesen megújul a hulladékgazdálkodási rendszer, Nyíregyháza körzetében pedig szennyvízprogram indul Brüsszel nagyjából 20 milliárd forintnyi támogatása mellett.
A dél-dunántúli régió teljes hulladékgazdálkodására kiterjed az az uniós nagyprojekt, melyet a napokban hagyott jóvá az Európai Bizottság. A Mecsek-Dráva hulladékgazdálkodási program keretében a Pécs melletti Kökényen épül fel a régió 313 települést ellátó hulladékkezelő központja, melynek munkáját Barcson és Marcaliban két alközpont, Kaposszekcsőn, Pécsett, Barcson és Szentlőrincen pedig átrakó állomások segítik.
A lakosság számára is szemmel látható lesz a változás, hisz a program keretében 22, veszélyes hulladékot is feldolgozó hulladékudvart létesítenek. A 820 gyűjtősziget és 58 ezer egyedi szelektív gyűjtőedény segítségével valamennyi településen lehetővé válik a szelektív hulladékgyűjtés valamilyen formája. A szerves hulladék nagy részét igyekeznek a komposztálva hasznosítani, ezért 80 ezer házi komposztálót is kiosztanak majd. A hulladékok ártalmatlanításával, az energetikai hasznosítással és az újrafeldolgozással a remények szerint drasztikusan csökken majd a lerakókba kerülő, hasznosíthatatlan szemét mennyisége. A 16,87 milliárd forint összköltségű beruházás várhatóan 2010 elején indul, és 2012 nyarára fejeződik be, a költségek 70 százalékát uniós és állami támogatások fedezik.
Nyíregyházán és közvetlen körzetében a szennyvíz-problémákat oldják meg az új uniós projekt keretében. A beruházás részeként 207 kilométernyi új szennyvízcsatorna épül, 8 ezer háztartás csatlakozásával a csatornázottság 81-ről 96-százalékra nő, és nem mellékesen 180 ezer négyzetméternyi út- és járdaburkolatot is helyreállítanak. A nyíregyházi II. számú szennyvíztisztító telep újraüzemelése, az új komposztáló telep létesítése a talajvíz, felszíni és felszín alatti vizek szennyezettségét is csökkenti. A 12,7 milliárdos projektbe 9,9 milliárddal száll be az Európai Unió, és a tervek szerint 2011-re fejezhetik be a munkálatokat.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében eközben már elkészült a beruházást kiegészítő vízgyűjtő-gazdálkodási terv is, melynek keretében csatornázás, biztonságos szennyvíz-elhelyezés, hulladék-lerakóhelyek kialakítása, a Tisza, a Szamos, a Kraszna és a Túr vízpótlása és a partok megszépítése valósulhat meg, a nagyprojekthez hasonlóan európai uniós támogatással.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu