Mélytengeri sivatagok

Sivatagok az óceán mélyén? Az ellentmondás csak látszólagos: hatalmas mélytengeri területeket hívnak így, amelyekben alig van élet. Összkiterjedésük kontinensnyi, és egyre nő bennük a sötétség - a kutatók szerint ez a táplálékláncra is hatással lehet.

EgyensúlyIlijin Kinga2009. 08. 31. hétfő2009. 08. 31.
Mélytengeri sivatagok

Öt összefüggő, nagy kiterjedésű területet sorolnak az óceán-mélyi sivatagok közé: Az Atlanti- és a Csendes-óceán északi és déli részein található egy-egy, az ötödik pedig az Indiai-óceán mélyén fekszik. A sivatagokra annyiban hasonlítanak, hogy alig van bennük élet - ez többnyire a mozdulatlan áramlatoknak köszönhető. Az alacsony nitrát- és foszfáttartalom miatt kevés a plankton, így aztán a többi állatnak sincs mit ennie. A földi sivatagokhoz hasonlóan a hőmérséklet magasabb e területeken.

Minden bizonnyal a klímaváltozás miatt alakult úgy, hogy a mélytengeri sivatagok egyre nőnek - állapította meg egy nemrégiben készített felmérés. Miközben az élettelen területek - képünkön a sötét színű foltok jelzik - kiterjedése is évről évre nagyobb, az igazi problémát nem ez okozza, hanem a legélettelenebb területek növekedése. A sivatagokon belül is elkülöníthetők azok a területek, melyekben gyakorlatilag semmi élet sincs, s ezek tíz év alatt, 1997-től 2007-ig 5 millió négyzetkilométerrel - más források szerint 1998 és 2007 közt 6,4 millió négyzetkilométerrel - nőttek. Mint a kutatást készítők írják, egyelőre nagy a bizonytalanság ennek következményeiről, az azonban sejthető, hogy a mélytengeri elélettelenedés a tengeri élővilágra, így végsősoron a táplálékláncra is hatással lesz - szól az újabb, a halászatot és az élelmezést sújtó előrejelzés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek