Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egykor szégyenkezve dugdosták a szülők a világ elől sérült, fogyatékos gyermekeiket. Napjainkban képzett szakemberek, korszerű eszközök és komplex módszerek segítik gyógyulásukat.
Kép: vizi terápia úszás gyerek sérülés koordináció mozgás medence uszoda 2009 12 12 Fotó: Kállai Márton
Koraszülöttként jött a világra Z. Balázs, amiből sok baja származott. Az oxigénhiány miatti agykárosodása visszavetette mozgás- és beszédfejlődését, súlyos tanulási, viselkedési zavarok jelentkeztek nála, és már kisded korában átélte első epilepsziás rohamát. Mondanunk sem kell, mennyire megviselte a szülőket első (s mindmáig egyetlen) gyermekük halmozott fogyatékossága, futottak egyik szakembertől a másikig abban a reményben, hogy sikerül leküzdeni a hátrányokat. Mint utólag kiderült, a kisfiú rehabilitációját nehezítette, hogy különböző fogyatékosságait külön-külön kezelték.
Az évek során az apa belefáradt a küzdelembe, egyre terhesebbé vált számára gyermeke reménytelennek tűnő állapota. Azt pedig kifejezetten nehezményezte, hogy felesége szinte minden idejét a kis Balázs köti le, amiért ő mellőzöttnek érezte magát. Házastársi kapcsolatuk is kritikus állapotba került.
Ekkor történt, hogy egyik ismerősük a korábban Budai Gyermekkórház néven ismert Gyermekrehabilitációs Osztályt javasolta nekik, ahol komplex módon kezelik az ilyen fogyatékosságokat. Itt az egyik szülő végig jelen lehet, amíg a gyermeket a sokoldalúan képzett, nagy tapasztalatú szakemberek gyógyítják. Mivel az anyuka nem tudott elmenni, az apát kérte meg, hogy kísérje el a kisfiút. A kórház szakemberei aztán a gyermek mellett az apát is „kezelésbe vették”: megtanították arra, hogyan működjön közre ő maga is gyermeke helyreállításában. Így a fogyatékos kisfiú – az apa személyében – egy teljes értékű gondozót kapott, az anya pedig egy teljes értékű férjet az immár „rehabilitálódott” házasságban.
– Balázs megingott édesapja végül felesége és gyermeke mellé állt, és ők hárman ma is rendezett viszonyok között élnek – mondja Medveczky Erika, a Gyermekrehabilitációs Osztály vezető főorvosa. Sajnos vannak, akik megfutamodnak: minden harmadik apa egyszerűen lelép, sorsára hagyva a fogyatékos gyermeket és az érte sokszor heroikus küzdelmet folytató édesanyát.
A kérdésre, hogy növekszik-e a rehabilitációra szoruló gyermekek száma napjainkban, egyértelmű igen a főorvosnő válasza. A kiváltó okok sorában a koraszülés mellett a genetikai rendellenességek, a mind gyakoribbá váló gyermekbalesetek szerepelnek, illetve az a tény, hogy a korai szűrés elterjedtével igen hamar fölismerhetők és kezelésbe vehetők a rendellenes elváltozások.
A Szent János Kórház Gyermekrehabilitációs Osztálya gyógyító munkájának egyedisége, illetve eredményessége abban áll, hogy sokoldalúan, komplexen kezeli a különböző módon megnyilvánuló, ámde mégis egy tőről fakadó fogyatékosságokat – hangsúlyozza Medveczky Erika. Pszichológusok, ortopéd szakorvosok, gyógytornászok, pedagógusok (konduktor, gyógypedagógus), dietetikusok működnek együtt – a szülők bevonásával – a gyermekek helyreállításában. A cél a lehető legteljesebb életminőség, amelynél nincs (és nem is lehet) felső határ.
Magától értetődik, hogy mindez csak az átlagosnál több foglalkozással, odafigyeléssel, következetes és kitartó csapatmunkával érhető el. A szakemberek arra törekszenek, hogy lehetőleg még az iskoláskor kezdetéig behozzák a hátrányokat, és a gyermekeket alkalmassá tegyék az iskolai helytállásra egészséges kortársaik között.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu