Gingko biloba: valóban segít?

Egy amerikai orvosi lapban, a JAMA-ban megjelentett tanulmány szerint azok az idősebb felnőttek, akik hosszú távon Gingko biloba tartalmú étrend-kiegészítőt szedtek, hogy lelassítsák az időskori “elbutulás mértékét”, valójában a marketing áldozataivá váltak.

Élet-egészségKovács Réka2010. 01. 16. szombat2010. 01. 16.
Gingko biloba: valóban segít?

A Gingko bilobát az agyi funkciók működésének megóvójaként ismerte meg a világ, amely olyan betegségek megelőzésében játszhat fontos szerepet, mint az Alzheimer-kór. A növény gyógyhatását vizsgáló legfrissebb tudományos kutatások az előbbi kecsegtető kijelentéseket nem támasztják alá.

A most napvilágot látott vizsgálatot az amerikai Pittsburgh Egyetem kutatói 2000 és 2008 között, 72-96 év közötti felnőttekkel végezték, akiknél nem, vagy csak kis mértékben volt észlelhető az agyi működés zavara. A 3000 fővel készült tanulmány során a résztvevők egyik része placebót kapott, a másik pedig Gingko biloba kivonatot tartalmazó készítményt.

A kutatás végeztével több módon is kiértékelték az eredményeket, melyek szerint sem általánosságban, sem specifikusan nincs arra bizonyíték, hogy a Gingko biloba javította volna az agyműködést, a memóriát vagy az észlelőképességet – tehát nem álítható tényként, hogy a Gingko biloba lassítaná az agyi funkciók romlásának mértékét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek