Horkolás: betegség tünete is lehet!

A horkolás sok embernek okoz kellemetlenséget, sőt gyakran az egész család szenved a falakat rengető robajtól. Az alvótársak gyakran menekülnek a lakás legtávolabbi pontjára egy kis nyugalomra vágyva – miközben maga a zaj forrása édesdeden alszik.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 01. 20. szerda2010. 01. 20.
Horkolás: betegség tünete is lehet!

Bár a horkolás nagyon bonyolult „tevékenység”, egyszerűen úgy mondhatnánk: a felső légutak lágy szöveteinek vibrácója. Erősségük szerint megkülönböztetünk enyhe, mérsékelt, komoly és súlyos horkolást. Magyarország felnőtt lakosságának majdnem harminc százaléka horkol, de szerencsére csak igen kevesen vannak, akiknél e jelenség hátterében komoly betegség áll.

A horkolás leggyakoribb oka a szűk garat, ami alkati kérdés és örökölhető – csakúgy, mint a megnagyobbodott torok- és orrmandula, a lelógó lágyszájpad. Ezek egyszerű fül-orr-gégészeti vizsgálattal megállapíthatók.

A másik igen gyakori ok a túlsúly. A zsír ugyanis a garatizomzat köré is beépülhet, s a vastag nyak, a „toka” is szűkíti a levegőáramlást.

Az alkoholfogyasztás, a túlzott jólakottság, a különböző nyugtató-, illetve izgatószerek is felborítják az alvás természetes ritmusát. A dohányzás miatt a torok nyálkahártyái megduzzadnak, ami szintén szűkíti a levegőjáratokat.

Ha a horkolás csak átmeneti, valószínűleg valamilyen heveny vagy idült felső légúti fertőzés áll a hátterében. Ekkor a fertőzés elmúltával a horkolás is megszűnik.

Lehet a horkolás kezdeti tünete az orr, az orrgarat vagy az arcüreg daganatának, illetve az orrsövényferdülés, az orrpolip figyelmeztető jele.

Gyakori, hogy az erős horkolások között hosszú légzésszünet figyelhető meg. Ez a kóros állapot az alvási apnoé. Ekkor az ernyedt garatizmok olyan közel kerülnek egymáshoz, hogy összetapadnak. Az alvó ember nem kap levegőt, az erőlködő mellkasi mozgás miatt végül is a garatfalak szétnyílnak, de ekkorra a beteg felébred. Súlyos esetben ez egyetlen éjszaka alatt akár ötvenszer is előfordulhat. A beteg fáradt, kialvatlan lesz, a hosszú éveken át fennálló éjszakai oxigénhiány pedig súlyos agyi, szív- és keringési zavarokat okozhat.

Mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha a horkolás nagyon hangos, bármilyen testhelyzetben előfordul, lehetetlenné teszi a pihenést, reggeli szájszárazságot okoz.

Gyakran elegendő az életmódváltás – fogyókúra, diéta, rendszeres mozgás –, szükség esetén műtéttel lehet segíteni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek