Illatok orgiája

Az, hogy az illatok hatnak ránk, az nem kérdés, még évek múltán is megmarad bennünk egy-egy különleges, „orrba vágó” élmény – mondjuk a közeli orgonák, vagy egy véletlenül felfedezett levendulamező, az első saját rózsa, vagy a karácsonyi mézes sütemények semmihez sem hasonlítható illata.

Élet-egészségLengyel Gabriella2010. 01. 03. vasárnap2010. 01. 03.
Illatok orgiája

A kopasz fák, a többnyire szürke ég, a havas-saras utcák, a rövid nappalok, a hideg nagyban hozzájárul ahhoz, amit téli kedvetlenségnek, enerváltságnak nevezünk. A winter blues, azaz a téli rosszkedv, a szomorúság, a depresszió és a veszteség érzésével jár. Illatokkal sokat javíthatunk a kedélyünkön. Bár az aromaterápia nyilvánvalóan nem csodagyógymód, de kifejezetten jól hat például érzelmi problémák esetén is.

Használatukkal más színben látjuk a világot, támogatást nyújthat és segíthet kiegyensúlyozni az érzelmi hullámzásunkat. A narancs-, citrom- és grépfrútolajok egyáltalán nem drágák, a legtöbb ember kedveli az illatukat, így az egész család élvezheti az aromájukat. Ha viszont szeretne elmélyülni az aromaterápiában, legyen óvatos, forduljon szakemberhez. Mindig gondoljon arra, hogy orvosi kezelést nem helyettesít. Az aromaterápia az egyik leghatékonyabb, leggyorsabb és ráadásul a legkellemesebb gyógymód. De csak akkor, ha ismerjük az illóolajok alkalmazásának alapszabályait.

Fürdőzzünk illatokban!
A legtöbb nő imádja az illatos fürdőket, jólesik megpihenni egy kicsit a kádban, esetleg olvasgatni, ábrándozni. A meleg víz illatok nélkül is lazít, gyógyít és megtisztít, hát még, ha valamilyen gyógyító, elvarázsoló vagy megnyugtató illatot is keverünk bele! Gyertyákkal, mécsesekkel és egy jó zenével még kellemesebbé tehető a relaxálás.

Tele hassal sose fürödjünk, mindig várjunk 1-2 órát evés után!  A fürdő legalább 15 percig tartson, de túl sokáig sem érdemes a kádban ülni, elaludni meg pláne. Az illóolajokat sohasem szabad csak úgy tisztán a fürdővízbe tenni, mert a víz felszínén úszó olajcsepp rátapad a bőrre és kicsípheti. Mindig valamilyen ún. emulgeátorban kell feloldani, ami lehet méz, tejszín, semleges szappan vagy só.

Egy kád fürdővízhez 3-15 csepp illóolaj szükséges, attól függően, miért alkalmazzuk a fürdőt: csak megnyugtatásra vagy gyógyításra, illetve ki fog fürdeni, felnőttek, gyerekek vagy várandósok. A fürdőszoba hőmérséklete legalább 21-22 fokos legyen, a vízé pedig 35-38 fokos. Fürdés után le kell önteni a testet 1-2 fokkal hűvösebb vízzel, mint amiben fürödtünk. Aki a sós fürdőt nem bírja, zuhanyozzon le, de a gyógyhatás úgy érvényesül, hogyha csak leitatja magáról a vizet. Fürdés után pedig érdemes aludni egyet!

Milyen a jó párologtató?
Ha túl kicsi, akkor nagyon hamar elpárolog belőle a víz és gyakran kell utántölteni, esetleg túlmelegszik vagy megreped. Minimum 1,5 dl víz kellene, hogy beleférjen, ráadásul fontos, hogy a víz sose forrjon fel. Vagyis nézzük meg a boltban azt is, hogy ne legyen túl közel se a víztartó a gyertyához vagy a mécseshez (mert rásülhet az oldalára az olaj), viszont túl távol se, mert akkor nem fog eléggé érződni az illata. Válasszunk hozzá jó minőségű mécsest. Fontos, hogy rendszeresen tisztítsuk a tálkáját ecettel, alkohollal vagy különböző tisztítószerekkel, különben összekeverednek az illatok.

7 jó tanács az illóolajok használatához:
1.
Csak tiszta, természetes eredetű illóolajat használjunk, amit megbízható helyről szereztünk be.
2. Mindig hígítsuk fel valamilyen hordozóolajjal (mandula-, mogyoró-, jojoba- vagy napraforgóolaj), mert a tömény illóolaj károsíthatja a bőrt.
3. A tárolóedényeit, üvegeit légmentesen záródó kupakkal fedjük le, tároljuk hűvös és napsugárzástól mentes helyen! A leghosszabb ideig barna üvegekben tarthatók el.
4. Csuklóteszttel próbálhatjuk ki, hogy érzékenyek vagyunk-e egyes illóolajokra. Csöppentsünk egy csepp illóolajat a csuklónkra, ha bármilyen kellemetlen hatást, érzékenységet észlelünk magunkon, többet ne használjuk azt az olajat vagy keveréket.
5. Lehetőleg ne használjunk műanyag edényeket az illóolajok alkalmazásakor, mert a tiszta, tömény illóolaj kölcsönhatásba léphet a műanyaggal, és használhatatlan lesz.
6. Ha kétség merülne fel, kérjen tanácsot képzett aromaterapeutától! Főként, ha kismamánál, epilepsziára, asztmára hajlamosnál, magas vérnyomásúnál vagy kisgyereknél szeretné alkalmazni, illetve, ha allergiás valamire. Ezekben az esetekben különösen oda kell figyelni az illóolajok használatára, mert vannak olyan tiltott eszenciák, amelyek különösen veszélyesek lehetnek ezekben az esetekben.
7. Belsőleg soha ne használjuk az illóolajokat, kizárólag képzett fitoterapeuta felügyeletével.

Legyen szenvedélyes az éjszakája!
A vágykeltő illóolajok nem csak romantikus hangulatot teremtenek, hanem nagyon jók arra is, hogy felébresszék a szexuális vágyat vagy növeljék az intenzitását. Alkalmazhatók például parfümként vagy a szobában szétpermetezve is. A vörös rózsa vagy a jázmin illata és látványa rögtön megemeli a testhőmérsékletet, ezáltal persze növeli a libidót is. Az afrodiziákus illóolajok többnyire meleg, gazdag aromájú fűszeres, virágillatú eszenciák.

A jázmin illata egyedi, érzéki, szinte kábító. A drága illóolajok közé tartozik, abszolútumnak nevezik (sűrű állagú, az ún. enfleurage technológiával vonják ki a virágszirmokból, amiket éjszaka, kézzel kell leszedni). Édes, titokzatos, varázslatos illata igazán csábító hatású, mivel feromonszerű tulajdonságokkal is rendelkezik. Nagyon nagy hígításban szabad csak használni, mert túladagolása fejfájást és hányingert okozhat.

A rózsa harmonizál és megnyugtat, ösztönzi és bátorítja a szerelmet, átsegít az impotencia vagy a frigiditás érzelmi okain. A szeretet jelképe. Kleopátra királynő is a rózsa csáberejét becsülte a legtöbbre.

Az ilang-ilang illóolaja édes, mély, mámorító és egzotikus illatú, maláj nyelven azt jelenti, a virágok virága. Egy Fülöp-szigeteki szokás szerint ezeket a nagy virágokat szétszórják az ifjú pár ágyán, hogy megkönnyítse az első éjszakát, és szenvedélyes vágyakozást keltsen mindkettőjükben. Használata növeli az érzékiséget és mély ellazultságot eredményez. Nagyon keveset szabad csak használni belőle, aki nem szereti a nagyon édes illatokat, azoknak csak keverékben ajánlom.

Az édes, finom vaníliaaroma is fokozza a nemi vágyat. Lazító, nyugtató és afrodiziáló hatása régóta ismert. Nagy hígításban használandó, akik nem szeretik az édes illatokat, csak keverékben használják.

Az erős, tüzes illatú gyömbér férfiak potencianövelő szereként ismert, de általánosságban afrodiziákumként is. Felmelegítő, vérellátást segítő hatása miatt is tartják számon a természetes izgatószerek között.

A szantálfa egzotikus, érzéki illatával szintén potencianövelő, élénkíti az ösztönöket, segít a frigiditás és az impotencia legyőzésében – inkább férfiaknak ajánlott illóolaj. Gyakran alkalmazzák afrodiziákumként, ilang-ilanggal keverve. Erősítheti a depressziót. Ezeket az illóolajokat hasonló hatású bázisolajokba keverhetjük, mint például sárgabarackmag-olajba, amely potencianövelő is, úgyhogy ezek keveréke igazán tökéletes lesz egy érzéki masszázshoz, de használhatjuk őket párologtatva vagy fürdőolajként is.

Párologtatáshoz vagy permetezve
Édes, érzéki illatkeveréket kapunk akkor is, ha összekeverjük az ilang-ilangot, a szantálfát és az édes narancs illóolajait. Összesen 5-7 cseppet tegyünk belőlük az illóolaj-párologtatóba vagy kis alkoholban feloldva és vízzel felöntve egy szórófejes palack segítségével a levegőbe is permetezhetjük.

Illatos narancsfaragás
A téli időszak egyik legfontosabb C-vitaminforrása a narancs. Amellett, hogy fogyasztása egészséges, kitűnő hangulatjavító, fűszeres illata derűt varázsol a szürke téli napokba. Számos jótékony tulajdonsága mellett nagyszerű alapanyagként használható otthonunk ünnepi díszbe öltöztetéséhez is.

Ezzel az egyszerű, ámde látványos kézművestechnikával a narancsokból néhány perc alatt csodálatos asztali díszt készíthetünk az alábbi eszközök segítségével:
– alkoholos filctoll,
– linómetsző kés (művészellátóboltokban kapható).

A munka menete:
1. A narancsra felrajzoljuk a kívánt mintát – bátran engedjük el a fantáziánkat, lehet nonfiguratív díszítés, fenyőág stb.
2. A linómetszővel a narancs héjába vájunk, majd a felrajzolt vonal mentén haladva kis mélyedést képezve kivágjuk a motívumot (ügyeljünk arra, hogy a linómetsző kés éle ne felénk álljon, mert ha megcsúszik, könnyen megvághatjuk magunkat). Az elkészült munkát díszíthetjük masnival, fahéjjal.
Az idő múlásával a gyümölcs veszít frissességéből. Ekkor tegyük fűtőtest közelébe, mert teljesen kiszáradva karácsonyi potpourrink fő díszévé válhat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek