Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jól ismerjük a „A kockázatokról és mellékhatásokról…” kezdetű kötelezően eligazító mondatot, melynek a „…kérdezze meg kezelőorvosát…” szavai illenek leginkább összeállításunkhoz.
Kép: Ivoviz pohar 2006.12.02. foto: Nemeth Andras Peter
A fehérjedús és nagy cukortartalmú ételek felgyorsítják a tápcsatorna működését – olykor a hasmenésig pörgetve az eseményeket –, s a belek gyorsabban ürülnek. Ilyen körülmények között a gyógyszer is hamarabb hagyja el a tápcsatornát, így kevesebb idő marad hatóanyagának érvényesüléséhez, a felszívódáshoz.
Az erősen zsíros, megterhelő ételek fogyasztásakor pedig éppen az ellenkezője fordulhat elő: a nehéz emésztés miatt a tápcsatorna működése lelassul, így az ilyenkor bevett gyógyszer hatása is csak késve érvényesül. Viszont például a paprikában lévő csípős ízanyag – a kapszaicin – vérbőséget idéz elő a belek falában, ami felgyorsítja működésüket, s ezzel a gyógyszerek hatóanyagának felszívódását is.
A nagy rosttartalmú élelmiszerek – müzlik, gabonapelyhek, táplálékkiegészítő korpatabletták – fogyasztása is nehezítheti a gyógyszer érvényesülését, holott egyébként kiváló étrendi hatásúak. Ezek a rostban gazdag élelmiszerek ugyanis részben-egészben megkötik a hatóanyagot, gátolva annak felszívódását. Azonban ha az ilyen ételek fogyasztása és a gyógyszer bevétele között másfél, kétórás időkülönbséget tartunk, a gondok nem jelentkeznek.
A reggeli feles lehet, hogy mozgósítja a szervezetet, megélénkíti a gyomorműködést, azonban a gyógyszerszedéssel semmiképpen nem fér össze. Az alkohol ugyanis befolyásolja a tabletták szétesését, gyorsítja a hatóanyag kioldását, vagyis a hatóanyag hatását veszti, mielőtt felszívódna. A rendszeresen alkoholizálók számára sok gyógyszerféleség szedése eleve nem is javasolt, mert életveszélyes állapotot idéz elő.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu