A boldogság mágnese

Albert Einstein, Marcus Aurelius, Sigmund Freud: mi a közös bennük? Nos, mindhárman a pozitív gondolkodás hívei voltak. Manapság körünkben is egyre népszerűbbé válik ez az életfelfogás.

Élet-egészségVarga Johanna2010. 03. 16. kedd2010. 03. 16.

Fotó: unknown

A boldogság mágnese Fotó: unknown

A pozitív gondolkodás – a tévhitekkel ellentétben – nem arról szól, hogy éjjel-nappal arcunkra fagyott mosollyal különféle jó dolgokat ismételgetünk magunknak, míg a problémákat a szőnyeg alá söpörjük. A pozitív gondolkodás alappillére a megoldásra törekvő hozzáállás. Vagyis a gond felismerése után nem a sorsot kell kárhoztatnunk és azon keseregnünk, miért vagyunk szerencsétlenek, hanem a kiutat célszerű megkeresnünk.

Kétféle ember létezik. Az egyik a lehetőségekben leginkább a nehézségeket látja. A másik pedig éppen a a nehézségekben kutatja a megoldás lehetőségeit. A pozitív gondolkodás alaptörvénye kimondja, hogy a hasonló a hasonlót vonzza. Eszerint a negatív gondolkodás biztosan negatív eredményt hoz, s ellenkezőleg: aki rendszeresen optimistán és bizakodva elmélkedik, akkor a gondolatai a kreatív erőket hozza mozgásba – és a siker, ahelyett, hogy elkerülné, felé áramlik. Kudarcaink elképzelése helyett sokkal inkább a sikereinket képzeljük el. A „Jaj, ez úgysem megy!” jeligével jobb, ha bele se vágunk.

A pozitív gondolkodást nem azért találták ki, hogy írók tömkelegei könyvsikerek tucatjait vásároltassák meg a boldogabb életre vágyó emberekkel. A pozitív gondolkodásnak már az ókorban is neves szószólói voltak. Marcus Aurelius így vélekedett: „Az, hogy milyen a boldog ember élete, gondolatai milyenségén múlik: így hát ügyelj erre! Ne fogadj be sötét, negatív gondolatokat.” A fogalommagyarázatok legtöbbje egy francia gyógyszerész, Émile Coué tanítására vezethetőek vissza, aki – gyógyító célzattal – saját autoszuggesztiós módszert fejlesztett ki. Véleménye szerint: ha a reggeli felkelés után és az esti lefekvés előtt hússzor elismételjük, hogy: „Mindennap, minden szempontból jobban és jobban érzem magam!”, akkor legyőzhetjük a betegségeket. Ez az önbizalom-erősítő mondat segít elűzni a negatív érzéseket és gondolatokat, amelyek felelősek testünk és szellemünk öngyógyító erejének gyengüléséért.

Coué követői számtalan hasonló, magával ragadó és fantáziadús szlogeneket találtak ki, amelyek nem csak a betegségek, hanem az élet minden gondja-baja ellen bevethetőek. Szerintük, ha a valaki kitartóan és meggyőződéssel mond olyanokat, mint például „Erős vagyok. Mindent megvalósítok, amit elképzelek!”, akkor előbb-utóbb így is lesz.

Ki tudja? Próbálkozni azért lehet. A pozitív gondolkodás hasznos divat – s sokkal jobb, mintha a pesszimizmus nyerne szokásjogot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek