Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A férfiak jelentős részének leginkább csak akkor jut eszébe a prosztatája, ha gondot okoz. Fontos tehát, hogy törődjenek vele, tudatos életvitellel, intimtornával, de akár a táplálkozással is.
Védő hatású élelmiszerek
A torontói egyetemen jó ideje vizsgálják az élelmiszerek és tápanyagok egészségre gyakorolt hatását. A prosztatarák megelőzése céljából is tesztelték már számos élelmiszer védőhatását, hogy még teljesebbé tehessék a betegség terápiáját.
Különös figyelmet fordítottak az E-vitamin, a szelén, a D-vitamin, a zöld tea, a szója és a likopin emberi szervezetre gyakorolt pozitív hatására. Még vannak olyan élelmiszerek, amelyekről nem készült megfelelő számú vizsgálat, pedig feltételezhetően nagyon jó hatást gyakorolnak a prosztatabetegségekre. Ilyen például a gránátalma. Egyelőre a táplálékok hatóanyagairól még csekély számú adat áll rendelkezésre ahhoz, hogy minden lehetséges védőfaktorra fény derüljön, de a közeli jövőben egészen biztosan megszületik majd egy bővebb „lista” is – mondta dr. Babai László, az Oxygen Medical prevenciós szakértője.
Jótékony hatású élelmiszerek
Tökmag, tökmagolaj és az ezt tartalmazó szerek.
Mogyoró, dió és a telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajak (például olíva- éas szezámolaj).
Tengeri alga, tengerihal-olaj a magas jód- és szeléntartalmuk miatt.
Keresztesvirágúak (brokkoli, kelbimbó, kelkáposzta) védőanyaga a diindolmetán, ami gátolja az olyan fehérjék termelődését, amelyeknek kémiai kölcsönhatása hozzájárul a prosztatarákot okozó sejtek terjedéséhez.
Kisvirágú füzike: teát lehet főzni belőle (¼ liter forró vízhez 1 púpozott teáskanál füzike, amiből egy csészényit éhgyomorra, egyet pedig vacsora előtt fogyasszunk), de kapható tabletta formájában is.
Paradicsom: magas likopintartalma miatt védőhatású. A Harvard Orvosi Egyetemen kimutatták, hogy azoknál a férfiaknál, akik paradicsomalapú élelmiszereket fogyasztottak heti két alkalommal vagy többször, 34%-kal csökkent a prosztatarák kockázata azokhoz képest, akiknek ez nem szerepelt az étrendjében.
Szója: a növényiösztrogén-tartalma miatt jelentős szerepű a védelemben. Védőanyaga a genisztein. Egyes kutatók szerint a magas szójafogyasztásnak köszönhető, hogy Japánban 100 ezer férfiból mindösszesen 4 hal meg prosztatarákban – ez az arány a nyugati országokban 17 a 100 ezerből.
Törpepálma: a prosztatameg-nagyobbodás kezelésére alkalmas, legtöbbet kutatott gyógynövény : 50 százalékkal csökkentette az éjszakai vizelések számát és 42 százalékkal mérsékelte a hólyagban maradó vizelet mennyiségét is.
Csalán: kivonata gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaz, amelyek mérséklik a prosztatasejtek anyagcseréjét és növekedését, ezzel a gyulladások és a megnagyobbodás rizikóját is. A törpepálmával kombinálva hatása megsokszorozódik.
Medveszőlő: kitűnő fertőtlenítő hatású és vizelethajtó, amellyel azonban óvatosan kell bánni, mert nagyobb mennyiségben májkárosító hatású, ezért teáját egy hétnél tovább ne fogyasszuk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu