Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha ránk tör a szomjúság, érdemes mérlegelni: szénsavas üdítőt vagy rostos levet válasszunk-e? Mindkettő árthat, ezért néha a jó öreg csapvízből kortyoljunk.
Azt már betéve tudjuk, hogy naponta legalább két liter folyadékot illik meginnunk. Arról azonban ellentmondásos hírek keringenek, mit is kortyoljunk, s a szomjas gyerekeket mivel itassuk. Ugyanis ezzel egész életre szóló szokást alakíthatunk ki náluk. A nagyi málnaszörpjével már nehéz elkápráztatni a csemetéket – sajnos könnyebben nyúlnak a kólásüveg után.
Bármilyen népszerűek a szénsavas italok, számos dolog szól ellenük. Amerikában, ahol az utóbbi évtizedekben többszörösére növekedett a fogyasztásuk, ugrásszerűen megnőtt a gyomorbetegségek száma. A gyomorbajoknál – például a gyomorsav visszaáramlás okozta reflux betegségnél – egyenesen tiltólistára kerülnek a puffasztó szénsavas italok.
A „buborékos” üdítőket sok cukor – esetleg édesítőszer –, illetve színezőanyag és aroma teszi ízletessé. Az átütő íz ellenére gyümölcskivonatot csak nyomokban tartalmaznak, nagyjából 2-5 százalékban. Ráadásul a savanyúságot szabályozó foszforsav megköti a kalciumot, akadályozza a felszívódását, így az üdítővel élő gyerekek és kamaszok csontjai törékenyebbek lehetnek. A hetente ötször kólázó amerikai lányoknak – egy vizsgálat szerint – ötször törékenyebbek lettek a csontjaik, mint azoknak, akik a tejre szavaztak. A kólában található, élénkítő hatást kölcsönző koffein ugyancsak segít „kihajtani” a kalciumot a szervezetből. A fogszuvasodás és az elhízás is hamarabb utoléri a cukros italokat kortyolókat.
Aki ezek után a sűrítményből készült rostos gyümölcslevek felé fordul, azt is elbizonytalanítják a kutatók. Kiderült ugyanis, hogy a dobozba zárt levek természetes rost- és vitamintartalma olyan kicsi, hogy ezért pótolják hozzáadott vitaminokkal. Cukrot azonban ezek az italok is bőséggel tartalmaznak. Ráadásul – a legújabb hírek szerint – a savas gyümölcsök ártalmas anyagokat oldhatnak ki a műanyag palackokból, amelyekbe betöltik őket. Dán kutatók a megengedett mennyiség többszörösét találták a rákkeltőnek tartott antimonból a műanyag palackba töltött gyümölcslevekben. Néhány éve hasonlóan sokat találtak az ártalmas vegyületekből a műanyag flakonos ásványvizekben is.
Ha lehet, frissen facsart gyümölcslével oltsuk a szomjunkat, vagy nyissuk meg a vízcsapot!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu