Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mintha minden a feje tetejére állt volna benne. Ideges, sőt zsörtölődő. Néha izzad, néha rázza a hideg. Aki 40 és 50 éves kor között van, szinte biztos lehet abban, hogy a premenopauza produkálja ezeket a tüneteket.
Nem korfüggő
A korral még nem lehet biztosra menni. Egyes nőket a menopauza akár már a harmincas éveik közepén utoléri. A pszichikai és fizikai tünetek minden nőt megviselik, hiszen az ösztrogénszint igencsak ingadozik, a hangulatváltozások szinte percről percre történnek, s ez bizony a közvetlen környezetre is rosszul hat. Ha a folyamat elindult, nem lehet tenni ellene semmit – valamikor majd véget ér. Némi tudatossággal azonban mind a mentális, mind a fizikai állapotunkon sokat javíthatunk.
Talán az első és a legfontosabb tünete a premenopauzának, vagyis a menopauzát megelőző időszaknak, amikor a test elkezd átalakulni, hogy a menstruáció rendszertelenné válik. A menzesz nem egyik pillanatról a másikra múlik el. Ez a rendszertelenség időszaka, és akár 5 évig is elhúzódhat. Van úgy, hogy a menzesz kimarad két vagy három hónapra, majd visszatér, de aztán egyre ritkábban jelentkezik. A folyamat akkor ér véget, ha egy évig valóban nincs havi vérzés. Ezzel a rendszertelenséggel együtt többnyire álmatlanság és hőhullámok jelentkeznek. Nagy esély van arra, hogy nagyjából hasonló korban éri utol önt is a menopauza, mint az édesanyját.
Mi segíthet?
Sokat segít, ha nem kávézik és nem dohányzik, ezek a rossz szokások ugyanis előrébb hozhatják a tünetek megjelenését.
Nem csak a menstruáció rendszertelensége okozhat kellemetlenséget. A menopauzát megelőző 4-8 évben az egész ciklus megváltozik. Erőteljes vérzés lehet a jellemző. A sok vér azonban rövidebb idő alatt távozik, többnyire alhasi görcsök vagy akár migrénes rohamok kíséretében. Olyan is előfordulhat, hogy 2-3 napnyi erőteljes vérzést követően két hét múlva a folyamat megismétlődik.
A legelső dolog, amit az orvosok javasolni szoktak, a fogamzásgátló tabletta szedésének abbahagyása. Bizonyos kor felett úgyis megnő a vérrögképződés esélye, és a tabletta ciklusszabályozó tulajdonsága ilyenkor úgysem működik tökéletesen, elhagyásával csökkenthetők a menstruációs tünetek.
A menzesznél talán csak a hangulata lehet ingadozóbb. Egyszer ezer fokon ég, majd egyik pillanatról a másikra sírógörcsöt kap. Legalább ilyen rosszul érzi magát a családja, hiszen láthatóan minden ok nélkül képes rámordulni a férjére, veszekedni a gyerekeivel. Mindez a hormonok szintjének ingadozásával magyarázható. Kutatások szerint az érintett nők 40 százaléka küzd a hormonok miatt depressziós hangulattal, levertséggel, szorongással. Ezeket a tüneteket komolyan kell venni, mert kezeletlenül súlyos lelki betegségeket okozhatnak, amelyekből nehéz kigyógyulni.
A hormonok szintjének ingadozásával és a hangulatváltozásokkal szemben viszonylag tehetetlenek vagyunk. Ha azonban beépítjük étrendünkbe a B12-vitamint, segíthetünk az idegállapotunkon. Ez a vitamin pozitívan befolyásolja az idegrendszer működését, csillapítja a szorongásos, depressziós tüneteket. Megtalálható például a kagyló- és rákfélékben, a lazacban, a sovány tejtermékekben és a tojásban.
A hőhullámok sok nőt már a menstruáció előtt gyötörnek. A premenopauzás időszakban akár napi rendszerességgel, kiszámíthatatlanul jelentkezhetnek. Hirtelen forrósághullám önti el a testet, ezt izzadás, verejtékezés, majd hidegrázás követi. Az egész roham körülbelül tíz percig tart, előfordulhat, hogy erőteljes fejfájás, szívdobogás kíséri. A rohamok sokszor az éjszaka közepén jelentkeznek.
Sokszor a túl csípős, fűszeres ételek válthatják ki a rohamokat. Szintén hőhullám-stimulátor a kávé, az alkohol, sőt a dohányzás is, érdemes kerülni mindezeket. Végezzen naponta kétszer tizenöt percen át légzőgyakorlatokat. Vagyis hunyja be a szemét és – lehetőleg a szabadban – vegyen mély lélegzetet, töltse meg a tüdejét, majd lassan engedje ki a levegőt. Ezt alkalmazhatja a hőhullám alatt is. Kutatások szerint a légzőgyakorlatok nagymértékben csökkenthetik a hőhullámok okozta kellemetlenségeket. Próbálkozhat szójatartalmú élelmiszerek fogyasztásával is. A szójában izoflavonok – ösztrogénszerű vegyületek – találhatók, amelyek egyes kutatások szerint javítják a hormonszintet és csökkentik a hőhullámok erősségét, gyakoriságát.
Előfordulhatnak olyan súlyos esetek is, amikor enyhe hormontartalmú gyógyszerek szedésére van szükség, de kizárólag orvosi javaslatra.
További kellemetlen tünet, hogy nagy valószínűséggel legalább egy számmal nagyobb farmerra lesz szüksége. Hiába eszik ugyanannyit, esetleg még kevesebbet is, a menopauza környékén a szervezet másképp raktározza a kalóriákat. A fizikai, lelki tünetek okozta stressz szintén nem tesz jót a vonalaknak. Elsősorban az eddig elfogyasztott kalóriamennyiség legalább 5-10 százalékos csökkentése. Teljesen át kell rendeznie az étrendjét. Kevesebb zsír, kevesebb fűszeres és csípős étel. Annál több magas rosttartalmú élelmiszer, több zöldség és gyümölcs. Ideje jelentősen növelnie a halfogyasztást is, ugyanakkor messzire elkerülni a cukros ételeket, üdítőket. Ügyeljen a napi folyadékfogyasztásra is. Naponta legalább 2,5 liter tiszta ásványvizet kellene elfogyasztania ahhoz, hogy szervezete és bőre vízháztartása a megfelelő szinten legyen, s ezzel elkerülheti a külső-belső dehidratáltságot.
Vigyázat!
Sok nő azt gondolja, a premenopauzás időszakban már nem eshet teherbe. Tévedés. Amíg egy nőnek van vérzése, addig van peteérése és alkalmas a teherbe esésre is. Ezért, ha a fogamzásgátló tablettát el is hagyja, gondoskodnia kell egyéb születésszabályozó módszerről addig, míg a ciklus végérvényesen meg nem szűnik. Persze csak akkor, ha nem csábítja a késői gyerekvállalás gondolata. Hiszen a negyvenes nők is tökéletesen alkalmasak lehetnek a babázásra lelkileg és fizikailag is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu