Ismét itt a vizitdíj?

Bevezették Nyékládházán a „vizitdíjat”, most aztán forrong a város! Felhívtam régi ismerősömet, Kósa Benjámint, aki szerint „harsog az arctalan demokrácia, de jöjjön csak el, tisztább lesz a kép”.

Élet-egészségKeresztény Gabriella2011. 02. 25. péntek2011. 02. 25.
Ismét itt a vizitdíj?

Kérdezősködtem a vizitdíjról az utcán, de az emberek elfordultak vagy hallgattak. Csak egy asszony fakadt ki mérgesen: „Már a vérvételért is 500 forintot kérnek, mikor eddig ingyenes volt!” A városházán, ahová Kósa Benjámin mint régi képviselő-testületi tagból lett tiszteletdíjas alpolgármester bekísért, valamivel többet tudtam meg.

– Néhány, korábban ingyenes szolgáltatás lett februártól térítésköteles – magyarázza Urbán Sándorné polgármester. – A vérvétel és a nőgyógyászati szűrés most 500 forintba kerül, a fizikoterápiás kezelésért 300 forintot kell fizetni. Ha nem lépünk, ezek valószínűleg meg is szűnnek helyben, s mivel nem kötelező alapellátás egyik sem, a beutaltaknak Miskolcra kellene buszozniuk, ahová hivatalosan tartozunk. Ott ingyenes, csak éppen időbe és buszjegybe kerül. A döntésről azt mondhatom, hogy öt éve, mióta az OEP ezeket a vizsgálatokat nem finanszírozza, a téma a levegőben van. Ám az önkormányzat a helyiek kényelme érdekében eddig fizetett, igaz, óriási viták közepette. „Kell ez nekünk? Hiszen az emiatt (is) fenntartott intézmények évi 11 milliót emésztenek fel!” – mondták jogosan az ellenzők, ezért úgy gondolom, a költségekhez mérten a térítés összege jelképes lett. Mert évente vajon hányszor megy valaki vérvételre? Rákszűrésre? Maximum kétszer! A fizikoterápiáról, gyógytornákról majd a rendelő háziorvosát kérdezze, de úgy tudom, eddig senki nem maradt el. Mindenkinek fontosabb volt, hogy ezután sem kell utazgatniuk.

– Ha ez az összeg valóban csak jelképes, megérte ezért magukra haragítani a lakosságot?
– Haragról szó sincs, legalábbis az érintettek részéről! Most azok „kavarnak”, névtelenül, akik amúgy is balhés természetűek, legyen bármilyen színezetű a városvezetés. Holott közös érdek, hogy előre haladjunk. Rengeteg a különféle pályázatokra alapozott beruházási tervünk, ezekhez azonban önrészek kellenek. De hiába spórolunk, fogynak a tartalékaink, erősen lecsökkent például a kavicsbányák iparűzési adója az építkezések stagnálása miatt. Most ott tartottunk, hogy ha nincs ez a „jelképes” összeg, akkor megszüntetjük ezeket a szolgáltatásokat. A döntésről tartottunk közmeghallgatást is, de csak egy férfi jött el, ő is egyéni baja miatt. Részemről mindez vihar egy pohár vízben.

Az ötezer lakosú Nyékládháza egyik háziorvosi rendelőjében folynak fizikoterápiás és gyógytornás kezelések. Bordásfalakkal a csecsemők, gyerekek, felnőttek egyéni és csoportos tornáihoz, ultrahangos és egyéb elektromos műszerekkel a fizikoterápiákhoz.

– De van gyógypakolás, gyógymasszázs is – mondja Veréb Ilona háziorvos, aki szerint fizetős rendszer óta nem csappant a beteglétszám. – Ez érthető, mivel 300 vagy 500 forintból aligha lehet megjárni Miskolcot, útiköltség-nyomtatvány a két várost összekötő helyi buszjáratra nem adható, és persze benzinre sem. Az emberek annak örülnek, ha innen távozva negyedóra múlva már otthon pihenhetnek. A „forrongók” arról hallgatnak, hogy az egynapi megjelenésért kell fizetni 300-at, s ebben 2-3 fajta kezelés is van, s csak ha összevonják a gyógytornával, akkor lesz 500 forint a végösszeg. Fizikoterápiából 10 kezelés az optimális, melyhez csaknem ugyanennyi kiegészítő kezelés is jár, ami összesen húsz, de a beteg csak tízért fizet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek