Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Magyar elnököt választottak a harmincéves múltra visszatekintő Nanbudo Világszövetség (Worldwide Nanbudo Federation) élére. A megtisztelő posztot Király József tölti be, aki nemrégiben kapta meg a 6. dan fokozatot, és neki köszönhetően sikerült meghonosítani Magyarországon egy új harcművészeti stílust.
– Különleges a megbízatás?
– Már csak azért is, mert egy nagy hagyományú világszövetség elnökének választottak. Jelenleg 46 ország képviselteti magát Amerikából, Európából, Ázsiából és Afrikából. Nálunk ezt a sportágat 14 évvel ezelőtt a Magyar Nanbudo Szövetség és a Free Line Sportegyesület honosította meg. Ez idő alatt egy Európa-bajnokságot és két gyermek Világkupát rendeztünk, Kecskeméten építettünk egy edzőtermet, és létrehoztuk a harcművészeti központot, amit Akisino japán herceg és a hercegné avatott fel. Kiadtuk az első magyar nyelvű nanbudokönyvet.
– Ezeknek köszönheti az elnöki széket?
– Nem pályáztam rá, teljesen váratlanul jött. Ha jól tudom, a Párizsban élő 10 danos japán alapítómester, Doshu-Soke Yoshinao Nanbu javasolt a posztra. Többször is járt már nálunk, jól ismeri a munkánkat és az eredményeinket.
– Mit tesznek a sportág népszerűsítéséért?
– Legfontosabb a nyilvánosság: jó kapcsolatot ápolunk a médiával, rendre beszámolnak nagyobb rendezvényeinkről. A világon elsőként nálunk mutattuk be a nanbudóról szóló filmet, ami francia–norvég–horvát koprodukcióban készült. Gyakran tartunk bemutatókat, s az érdeklődők közül később sokan mellénk szegődnek. Vannak olyan programjaink, ahol mozgássérültek is részt vehetnek. Az idősebb korosztály pedig napközben használhatja az edzőtermünket, ahol természetesen megtanítunk nekik néhány egyszerűbb tornagyakorlatot.
– Miben különbözik a nanbudo a többi harcművészeti stílustól?
– Ellentétben a karatéval vagy a kungfuval, itt nem azé a babér, aki legyőzi vagy kiüti a másikat. A nanbudo esetében a védekezést kell pontoznia a bírónak. Az agresszivitásnak nyoma sincs, s ettől válik intelligens harcművészetté. És még egy érdekesség: először Európában terjedt el, nem pedig Japánban.
– Milyen elnöki teendők várnak önre?
– A világszövetség vezetői havonta találkoznak, évente egyszer nagyobb körben is zajlik egy ülés. Részt veszek a sportág népszerűsítésében, a közösségteremtésben, a békéltető tárgyalásokon és a szervezésben, bár ez utóbbi főként a Norvégiában lévő titkárságra hárul. Már készülünk a júniusi Európa-bajnokságra, amit Párizsban rendezünk. A magyar országos bajnokság pedig augusztusban lesz Keszthelyen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu