Aludni tudni kell, mert ha nem…

Korunk népbetegsége az alvászavar: óvatos becslések szerint is a magyar lakosság több mint harmada szenved álmatlanságban – ami pedig számos kórság kialakulásához vezethet.

Élet-egészségPethes József2011. 04. 05. kedd2011. 04. 05.

Kép: Kecskemét, 2011. március 29. Álmatlanság, kialvatlanság, vekker, óra. Fotó: Ujvári Sándor

Aludni tudni kell, mert ha nem…
Kecskemét, 2011. március 29. Álmatlanság, kialvatlanság, vekker, óra. Fotó: Ujvári Sándor

Számos oka lehet az alvászavarnak: stressz, túlhajszolt életmód, munkahelyi vagy családi gondok, nem megfelelő – zaj, erős fény, horkoló hálótárs – alvókörnyezet, de ide sorolható a több műszakos munkarend is. Ha nem alusszuk ki magunkat, rossz lesz a közérzetünk, ami kihat munkánk minőségére, később pedig különböző betegségeket is okozhat – figyelmeztet Vida Zsuzsa neurológus, a Magyar Alvástársaság vezető képviselője.

Felmérések szerint az alvási gondokkal küszködők jelentős része nem fordul orvoshoz, pedig az alvásdiagnózissal és -terápiával foglalkozó gyógyítás hazánkban magas színvonalú. Amennyiben a mindennapi munkára, a teljesítményre, a koncentrációra is kihat az alvászavar, szakértőhöz kell fordulni, mert vannak rá gyógymódok, s megelőzhetők a betegségek. Vida doktornő elmondta, hogy a horkolás is betegség: alvás alatti légzészavar, mely az ismétlődő oxigénhiány miatt egészségkárosító következménnyel járhat, sőt szív- és érrendszeri, agyi betegségek, kezelhetetlen magas vérnyomás is a vonzata lehet. A szívinfarktus kockázata 8-10-szeresére, az agyi keringés zavara 7-8-szorosára növekszik. S persze az sem normális, ha valaki bármikor és bárhol képes elaludni. A panaszosokat leginkább alvás közben vizsgálják: megfigyelik az agy elektromos tevékenységét, a légzést, a pulzust, a vér oxigéntelítettségét, az izomtónust, a végtagmozgást. Megtudják, hogy mennyit és milyen minőségben alszik a beteg, szenved-e valamilyen alvásbetegségben – s ezek ismeretében kezdik el a kezelést.

Halmy László belgyógyász professzor, a Magyar Elhízástudományi Társaság elnöke állítja: sokan figyelmen kívül hagyják, hogy az éjszaka elsősorban alvásra való. Elfelejtettük ugyanis a természetes életmódot, mindenképpen időt akarunk nyerni, megbolygatjuk a napszakok bioritmusát. Az alvásmegvonás közrehat az elhízásban is, mert változik a hőszabályozás, fokozódik a kalóriafelvétel, csökken az energialeadás. Nem utolsósorban szexuális zavarok is felléphetnek.

Mi a megoldás? Szükségünk van 7-8 óra alvásra, méghozzá hűvös szobában. Lefekvés előtt legyen üres a gyomrunk és a hólyagunk, s már ne foglalkozzunk gondjaink bogozgatásával. Félegyházi Zsolt pszichiátertől, a stockholmi Karolinska Orvosegyetem vezető munkatársától tudjuk: a stressz kihat a hormonális rendszerre és a vegetatív idegrendszerre. A krónikus stressz magas vércukorszint, vérnyomás, koleszterinszint kialakulásához, csontritkuláshoz és az immunrendszer elégtelen működéséhez vezethet. Aki normálisan alszik, jobban tűri a stresszt. Tóth János ortopédfőorvos szerint az alvászavar számos mozgásszervi betegség oka is lehet, hiszen így a test sem tud kellőképpen regenerálódni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek