Milliónyi láb a tét

A cukorbetegség egyik szövődményéről, a neuropathiáról ritkán hallunk, ám a kezeletlen betegség tragikus következményéről annál inkább: amikor valakinek le kell vágni a lábát.

Élet-egészségBiczó Henriett2011. 04. 17. vasárnap2011. 04. 17.

Kép: Neuropathia centrum Györi Petz Aladár Megyei Oktató Kórház diabétesz cukorbetegség megelözés egészség betegség vizsgálat diagnózis rendelö 2011.03.02. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Milliónyi láb a tét
Neuropathia centrum Györi Petz Aladár Megyei Oktató Kórház diabétesz cukorbetegség megelözés egészség betegség vizsgálat diagnózis rendelö 2011.03.02. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Hazánkban mintegy 150 ezer embert érint a neuropathia, a cukorbetegség gyakori és súlyos, az idegrendszer károsodásával járó szövődménye – mondta Hidvégi Tibor, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház osztályvezető főorvosa, a Magyar Diabetes Társaság főtitkára.

– A legjellegzetesebb tünet, hogy a beteg elveszíti a fájdalomérzetet a lábán. Így nem érzékel semmilyen tünetet, ezért sérülések, gyulladásos folyamatok, fekélyek alakulhatnak ki. Itthon évente négyezer ember veszíti el emiatt a lábát. Az amputációk túlnyomó többsége megelőzhető lenne, ha idejében megállapítanák és kezelnék e kórt.

Az idegkárosodás korai felismerése műszerekkel könnyen lehetséges. A rendszeres megelőző szűrésre és a pontos kórismére a Petz Aladár Kórházban is van már lehetőség: itt nyílt meg az Északnyugat-magyarországi Neuropathia Centrum. A mérésre alkalmas, két és fél millió forint értékű eszközt a Wörwag Pharma bocsátotta a kórház rendelkezésére. A győri intézmény elsősorban Győr-Moson-Sopron, Vas, Veszprém és Komárom-Esztergom megye lakosságát szűri és kezeli.

S amíg eljutunk idáig, milyen tünetekre kell odafigyelnünk?
– A legjellemzőbb a lábszár szimmetrikus zsibbadása, fájdalma – magyarázza Hidvégi Tibor. – A legtöbben ennek nem tulajdonítanak jelentőséget, fontos lenne hát, hogy a cukorbetegek lábát évente egyszer megvizsgálják. Ez a legeredményesebben a háziorvosi gondozás keretében valósulhat meg, s a kezelő orvos indokolt esetben alaposabb kivizsgálásra küldheti a beteget. Volt olyan páciensem, akinek cseresznyemag került a cipőjébe. Nem érezte a nyomást, és a lába rövid idő alatt kisebesedett, majd elfekélyesedett. A betegség leggyakrabban idősebb embereknél fordul elő, a legveszélyeztetettebbek az 50–70 éves férfiak: valószínűleg azért, mert ritkábban mennek orvoshoz, mint a nők. Fontos lenne, hogy hazánkban is javuljon a cukorbetegek lábpanaszaival foglalkozó ambulanciák száma, tevékenysége – teszi hozzá az osztályvezető főorvos.

A vizsgálat egyszerű és fájdalommentes. Az alig aktatáska méretű gép a beteg ujjbegyére csíptetett elektródán át elektromos ingert ad, s a reakciókból könnyen kideríthető, hogy fennáll-e a diabéteszes neuropathia. Az idejében felismert betegség jól kezelhető: a gyógyulás alapja a jó cukorháztartás tartóssága, valamint az idegkárosodás és fájdalom gyógyszeres terápiája.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek