Míg szunyókál, nincs baj…

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a bőrgyógyászati szűrések fontosságát. Különösen indokolt nyáron és az őszi hónapok kezdetén, mivel a napozáskor a leégett anyajegyek, szemölcsök az erős UV-sugárzás miatt megváltozhatnak.

Élet-egészségBalogh Mária2011. 07. 22. péntek2011. 07. 22.

Kép: Tiszaalpár, 2011. július 18. Bőrhibák, napozás. Fotó: Ujvári Sándor

Míg szunyókál, nincs baj…
Tiszaalpár, 2011. július 18. Bőrhibák, napozás. Fotó: Ujvári Sándor

Több egészségügyi intézményben rendszeresen tartanak ingyenes anyajegyszűrést, csakhogy erre kevesen mennek el. Dr. Juhász Imre bőrgyógyász főorvos nem érti: ha a nők az évenkénti nőgyógyá­szati rákszűrést komolyan veszik, vajon a bőrük egészségének ellenőrzésére miért nem fordítanak röpke egy órát a 12 hónapból? (Persze a kritikát megérdemlik a férfiak is, akik „öntudatosan” kerülik az orvosi rendelőket, lekicsinylik a kórságokat, közte a bőrelváltozásokat is.) Pedig minden felnőtt testén található anyajegy, szemölcs, barnás bőrelváltozás, ismeretlen eredetű kitüremkedés, amivel mindaddig nincs is semmi baj, míg „nyugalomban” leledzik. Szerencsére az idejében felfedezett, korai stádiumban lévő bőrbaj jól gyógyítható.

Magyarországon évente 100 ezer lakosból mintegy húsz fővel bővül az új, rosszindulatú – melanomás – megbetegedések száma. Ez nagyjából megegyezik Európa más országainak a statisztikai adataival, ami persze nem vigasztalja azt, aki bőrrákban szenved. A veszélyes UV-sugárzás elleni kozmetikumokat a napfénynek kitett testfelületeken érdemes testápolóként is használni, ha kerti munkát végzünk, a szabadban dolgozunk vagy egyszerűen csak közlekedünk, sétálunk az utcán. Napozáskor nemcsak a fehér bőrű emberek testén gyarapodhatnak és változhatnak el az anyajegyek, hanem bárkién, aki nem veszi komolyan a figyelmeztetéseket. A káros UV-sugárzás a DNS-re is rossz hatást gyakorol, ezért térnek el rossz irányba azok a sejtek, melyek a pigmentet termelik.

S hogy miként állapítják meg a szakorvosok, ha a bőr felszínén kóros elváltozás található? Digitális dermatoszkóp készülék segítségével, mely tetőtől talpig, pontosan kiszűri a bőrvizsgálatra érkezett páciensen az esetleges rosszindulatú elváltozásokat. Ezzel a műszerrel már korai stádiumban felfedezhető a bőrdaganat, egyszersmind megelőzhető a sejtburjánzás, a betegség súlyosbodása.

Milyen intő jelekre figyeljünk? Figyelmeztető tapasztalat, ha megváltozik az anyajegy színe, sötétebbé válik, esetleg világosabb folt jelenik meg benne. Ha bármely irányba növekedni kezd, visszatérő viszketést tapasztalunk, netán elkapartuk az anyajegyünket vagy fekélyesedést észlelünk. Ha ötvennél több anyajegy van a testünkön, s közülük egy vagy több szabálytalan növekedésnek indult. Ilyenkor ajánlatos legalább félévente bőrgyógyászati szűrővizsgálatra menni.

Évtizedekkel ezelőtt azt hallottuk, hogy az anyajegyekhez tilos nyúlni, azokat nem lehet kivágni, mert nagy bajt hozhatunk magunkra. Napjaink orvostudománya úgy tartja: a rosszindulatúvá vált anyajegyet minden esetben el kell távolítani. Ezt már az onkológiai centrumokban végzik, mivel a bőrgyógyászok feladata elsősorban a szűrés. Bizonyított, hogy a rosszindulatú bőrelváltozások, elrákosodott anyajegyek megbetegedései öröklődhetnek az egyenes ági leszármazottak között.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek