Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem kesergünk már szigorlaton, szakdolgozaton, nem görcsölünk a tökéletes államvizsgáért. Ehhez nem szedünk semmit, csak próbálunk felnőni ismerőseinkhez, akiknek a hobbijuk termeli a sikereket, s csak mellékesen a diploma. Hobbikarrierista körképünk következik.
Speciális ruhák
„Amit a suliban tanítanak, el kell felejteni” – szól Dulibán Bernadett, az egyedi ruhákat gyártó Musu cég egyik tulajdonosa, mire társa, Szalma Boglárka kicsit árnyalja a képet: „Gyakorlatban hasznosítható tudásod csak akkor lesz, ha dolgozol, az iskolai közegnek nincs sok köze a valósághoz.” Ők ketten másfél éve terveznek, rajzolnak együtt, és saját maguk árulják az így készült különféle és sokszor speciális ruhadarabokat. Bogi elvégezte a pesti kirakatrendező és dekoratőriskolát, aztán a Nyíregyházi Főiskolán rajz- és vizuális kommunikáció tanári diplomát szerzett. A reklám érdekelte, így grafikus lett belőle, míg Betti ugyanezt tanulta Egerben, csak a festészet irányából. Később a Pécsi Egyetem kiegészítő vizuális nevelői képzésén ismerkedtek meg. „Három éve kezdtünk el ezen gondolkodni, ami végül megvalósult. Betti számára előny, hogy csak hobbi szinten tervezett ruhákat, így nem nevelték bele a szakmai konvenciókat, és friss szemlélete marad. Én pedig grafikus szemmel gondolkodom és mondom el a véleményem” – meséli Bogi a történetüket, amit aztán a Szigetfesztivál pecsételt meg.
„Az utolsó pillanatban jelentkeztünk, hogy boltot nyissunk, két hét alatt írtuk meg a pályázatunkat, amit végül elfogadtak.” Bernadettnek és Boginak pár hónap alatt kellett felépíteni a Musu brandet, hogy árulhassanak, majd a fesztivál tapasztalataira építkeztek. „Addig kellett ütni a vasat, amíg meleg. A Sziget után nem sokkal boltot nyitottunk webáruház helyett.” Kölcsönökből béreltek egy pár négyzetméteres helyiséget egy körúti ház lépcsőházának földszintjén, amit mára egy jobb helyre cseréltek az Újlipótvárosban. Mennyire jött be az üzlet? „Már nem akarjuk feladni” – összegzi Bogi az eddigi másfél évet.
Karrier bakelitből és bicikligumikból
Türkoglu Ipek, az ELTE esztétika szakos hallgatója 2005-ben kezdett bele kidobott bakelitlemezek és bicikligumik újrahasznosításába. Pár hónap tesztelés, az anyagok viselkedésének vizsgálata után elindult a Balkan Tango nevű cég felfelé ívelő karrierje. Ipek Platón ideatanjához visszanyúlva egyszerű, karakteres dolgokat tervez. „Vannak cégek, amik megvalósítják a tárgyak ideáját. Én is ezeket próbálom leképezni.” A kidobált alapanyagok, például egy reklámponyva, egy gumibelső, nem a szemetet jelentik a tervezőlánynak, hanem a lehetőségekből fakadó kihívásokat. Emellett egy nálunk még csak mutatóban ismert stílust ragadott meg a Balkan Tango, a tőlünk északnyugatra népszerű recycling dizájnt. „Az újrahasznosításban rejlő fantázia és a természet védelmének öröme miatt szeretik az ilyen cuccokat” – meséli Ipek, aki először ruhákat tervezett, majd áttért a bakelitlemezekből készült táskákra. Ezekből idén készültek az utolsó darabok, most a céget támogató bicikliboltokból kapott lukas gumibelsőkből készülő táskák és kiegészítők viszik a prímet. Egyre több alternatív és biciklisboltban lehet kapni pénztárcától az övtáskán át a nagyobb és drágább válltáskákig terjedő termékeket, és rendszeresen jelen vannak az egyre népszerűbb dizájner vásárokon is. Két lukas gumi sosem egyforma, ezért a táskák közt sincs két ugyanolyan. Magyarországon az egyedi ruháknak, kiegészítőknek még kialakulóban van a piaca, így a Musu fesztiválozó, vagy Ipek pesti vevőinek nagy része is külföldi, utóbbi esetben ráadásul férfi. Viszont a környezettudatosság terjedésével növekszik a gumiból készült táskák, vagy az eddig szemétnek számító anyagokból készülő bútoroknak, ékszereknek, ajándékoknak a piaca. Ipek legújabb tervei is erre vezetnek, amiben társa egy gimnáziumi biológiatanár és osztályfőnök, Kökényesi Ági lesz.
Frottír Egyesület
Kökényesi Ági az ELTE TTK-n végzett, hobbija a grafika, és a baráti körből alakult Frottír Egyesület tagja. „A kocsmázás közben jött ötleteinket akartuk komolyabb szintre emelni” – meséli Ági a szervezet történetét, melynek neve egy @rc kiállításra beadott pályázatból származik. A csoport fő irányultsága a kortárs művészet, de annak bármelyik ága. Készítettek már díszítést zsidó vallási ünnepre, rendeztek környezettudatosságot hirdető rövidfilmeket, vagy csináltak street art akciókat. „Minden pöpecül ment, iszonyat jó a csapatmunka” – foglalja össze Ági, hogyan dolgozik együtt hobbigrafikus biológiatanár, hangmérnök, nonprofit menedzsment szakos egyetemista, rendezvényszervező vagy éppen óvónő. Néha pénzt keresnek alvállalkozói projektekkel, de megesik, hogy éppen egy buszmegállót díszítenek föl együtt töltött szabadidejükben.
Hogyan legyél sikeres hobbista? A top 3 titok
1. Bogi szerint egy szabadúszó, de biztos állás kell, Ipek szerint sok munka, Ági pedig a jó ötletre esküszik.
2. Bogi mihamarabbi kezdést javasol, Ipek szerencsét kíván, Ági szerint a megvalósítást kell jól kitalálni.
3. Bogi a végtelen türelemre esküszik, Ipek a kitartásra és hitre, Ági pedig a megvalósítás módjára.
Halász Áron
További érdekes cikkeket a MOHA – egyetemi és főiskolai ingyenes magazin – aktuális számában olvashat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu