Tévhitek és igazságok

Ne hagyja, hogy bizonyos, az egészséges életmódról széles körben terjedő tévhitek félrevezessék. Összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló hiedelmeket, és eláruljuk, melyikben van valami, és melyik valóban csak mese.

Életstílus2009. 01. 12. hétfő2009. 01. 12.
Tévhitek és igazságok

AMI CSAK MESE...

A sport kimeríti a szervezetet
Mese. A sporthoz természetesen több energiát használunk fel, mint az üldögéléshez, ám ez nem okoz kimerültséget. Ráadásul a mozgás megnyugtatja a fáradt idegrendszert, tehát hosszú távon pihentet is. Mindenekelőtt a tempós séta, a kerékpározás és az úszás képes a meditációhoz hasonló kedélyállapotba hozni az embert: a monoton ritmustól a lélek is megnyugszik. Még jobb, ha a természetben sportolunk, hiszen a zöld, természetes környezet tovább erősíti a testedzés pihentető hatását. Természetesen mindig alkalmazkodnunk kell saját edzettségi állapotunkhoz.

A banán székrekedést okoz
Mese. Ne higgye el ezt a pletykát. A gyümölcs rengeteg rostot tartalmaz, ezért éppenhogy jó hatással van a bélműködésre. Ez a tévhit abból az időből származik, amikor az emberek még nem voltak tisztában azzal, melyik gyümölcs milyen hatást gyakorol az anyagcserére, de még ma is gyakran felbukkan, bizonyítandó az előítéletek túlélő képességét.

A Pilateshez és a jógához nem árt egy kis hajlékonyság
Mese.  Aki nem hajlékony, éppen ezekkel a sportokkal fejlesztheti hajlékonyságát. A Pilates és a power jóga gyakorlatai az izmok felpumpálása nélkül erősítenek, a hosszúkás, szálkás, nőies izomzat kialakítása mellett pedig a hajlékonyságot is növelik. Ám a gyakorlatokat rendszeresen kell végezni ahhoz, hogy a hajlékonyság és a szép tartás megmaradjon: ha abbahagyjuk, egy idő után az izmok rugalmassága is csökkenni fog. Nem véletlen az sem, hogy a Pilates a táncosok kedvelt sportja: nekik aztán igazán szükségük van az erőre és a rugalmasságra!

Minél többet sportolok, annál jobb
Mese. A sport természetesen jót tesz, de ha túlzásba visszük, árthat is. Érdemes megtalálni az egyensúlyt a feszültség és a pihenés között. Ha túl sokat edz, túlterhelheti az izmait, inait és ízületeit, ugyanis ezeknek a terhelés után szükségük van egy kis pihenésre. Persze nem tilos mindennap sportolni, de érdemes gondoskodni a kellő változatosságról: például fusson az egyik nap, és végezzen izomfejlesztő gyakorlatokat a másikon. Ha azonban mindennap ugyanazokat az izomcsoportokat terheli, annak szinte elkerülhetetlenül sérülés lesz a következménye.

A faszénen sült hús egészségtelen
Mese. Ha vigyáz rá, hogy ne égesse meg a hússzeleteket, semmi baj a sült húsokkal. A húst az utóbbi években gyakran azonosították az egészségtelen táplálkozással, miközben mindenki hajlamos volt megfeledkezni arról, hogy nagyon sok értékes tápanyagot tartalmaz: például fehérjéket, B-vitaminokat, vasat, cinket, szelént és aminosavakat. A zsiradék sem ellenség, csak egy kicsit kell odafigyelni: a sertéscomb és a szűzpecsenye zsírtartalma például a szárnyashúshoz és a sovány marhahúshoz hasonlóan alacsony. Élvezze tehát nyugodtan a barbecue-t – és a hús mellé tegyen fel minél több zöldséget is a grillrácsra.

Az ananász fogyaszt
Mese. Állítólag az ananászban található bromelin enzim bontja a szervezet zsírraktárait. Ezt az állítást azokkal a tesztekkel igazolták, amelyekben a bromelin valóban lebontott bizonyos fehérjéket. Azóta azonban más vizsgálatok azt bizonyították, hogy az ananász a szervezeten belül nem így viselkedik, s a zsírsejtek érintetlenek maradnak. A gyümölcsöt alacsony kalória- és magas C-vitamin-tartalma miatt azonban nyugodtan fogyaszthatja.

Nem lehet elég sok vizet inni
Mese. Természetesen nagyon fontos, hogy sok vizet igyunk, de ezt sem ajánlatos túlzásba vinni. Extrém mennyiségben ugyanis a víz is ártalmas: ha rengeteget iszunk és rengeteget izzadunk, felborulhat a szervezet nátrium-háztartása, túl sok só távozik a testünkből. Ilyenkor vízmérgezés, azaz hiponatrémia léphet fel, a beteg rosszul érzi magát, és zavart. A napi ajánlott vízadag két-három liter, nem több. Komolyabb izzadás idején érdemes olyan italt keresni, amelyik ásványi anyagokat is tartalmaz.

ÉA AMI IGAZ...

Úszásnál gyakrabban fordul elő izomgörcs, mint más sportok esetében
Igaz.  Az úszás közben hirtelen fellépő fájdalmas izomgörccsel már mindenki találkozott. Görcsök általában az izmok túlterhelésekor fordulnak elő, amikor hirtelen nagy mennyiségű tejsav áramlik az izomba. Ez történik akkor is, ha kellő bemelegítés nélkül fogunk hozzá a sportoláshoz, és az izmok vérellátása még nem tökéletes. Hideg vízben mindez gyakrabban fordul elő, hiszen itt több idő kell az izmok bemelegítéséhez. Épp ezért úszás előtt érdemes még fokozottabb figyelmet fordítani a bemelegítő gyakorlatokra.

Ekcémával nem szabad úszni
Igaz. Legalábbis klóros vízben nem, mivel a klór irritálja az egyébként is érzékeny bőrt. Az úgynevezett atópiás ekcéma – amelyet leggyakrabban a különféle ételekre való érzékenység okoz – a bőr gyulladása, amely viszketéssel, hámlással, kivörösödéssel és pörsenésekkel párosul. A bőr ellenálló képessége csökken, így érzékenyebben reagál a külvilág támadásaira, például az uszodavíz klórtartalmára.

Nyáron érdemesebb sportitalokat inni, mint vizet
Igaz. Ha a melegben sportolunk, a szervezet nem csak folyadékot, hanem ásványi anyagokat is veszít, ezeket érdemes sportitalokkal pótolni. Hidegebb időben megfelel az ásványvíz is, de aki egy óránál többet edz egyfolytában, annak ilyenkor is jobbak az izotóniás sportitalok.

Az eper jót tesz az agynak
Igaz.  A többi tavaszi–nyári gyümölccsel összehasonlítva az eper rengeteg erőteljes hatású antioxidánst tartalmaz. Ezek az anyagok segítenek kivédeni a szabadgyök-képződés káros hatásait, s így az agysejtek „korróziója” is lassabban megy végbe. Csemegézzen tehát nyugodtan epret és szamócát, és ha még több antioxidánst szeretne fogyasztani, vegye fel étrendjébe a többi bogyós gyümölcsöt, illetve a fokhagymát, az aszalt szilvát, a mazsolát és a spenótot is.

A tejturmix lefogyasztja a pocakot
Igaz.  A tejtermékek kalciumtartalma a kutatások szerint segít elégetni a hasra lerakódott zsírt. Ehhez azonban naponta 1300 milligramm kalciumra van szükség – ez körülbelül három adag tejtermék, például egy tejturmix és két doboz joghurt. Arra azonban érdemes vigyázni, hogy ne a sok cukrot tartalmazó tejes csemegéket válassza! A kutatások azt is igazolták, hogy aki napi 1000 milligrammnál kevesebb tejterméket fogyaszt, annak a hormonrendszere több zsír elraktározására „utasítja” a testét.

A futás függőséget okoz
Igaz. Ha hetente néhányszor futni jár, és már szert tett egy bizonyos kondícióra, ön is észreveheti, hogy a futáshoz bizony egy idő után ragaszkodni kezd az ember, s ha egyszer-egyszer elmarad az edzés, akár ingerlékennyé is válhat. Ez a jelenség nem csak a futásnál, hanem más, kitartást igénylő sportok esetében is megfigyelhető. Az oka pedig nem más, mint a szervezet hormonális reakciója: sportolás közben euforikus érzetet kiváltó és fájdalomcsillapító hatású endorfinok szabadulnak fel a testben. Az idegrendszer hozzászokik a sportoláshoz, és ha kimaradnak az edzések, olyan „elvonási tüneteket” tapasztalhatunk,  mint a nyugtalanság, az álmatlanság, a koncentrációs zavarok, és a depresszív hangulat. Aki mértékkel sportol, annál mindez nem következik be olyan gyorsan, a fanatikus sportolók azonban viszonylag hamar megtapasztalják a rászokás hátrányait.

Csiki Judit

További érdekes cikkeket a Diéta&Fitnesz aktuális számában olvashat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek