Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az amerikai Pew Research kutatása szerint az amerikaiak több mint fele élete során legalább egyszer változtat vallásos meggyőződésén. Ennek hátterében a legkülönbözőbb okok húzódhatnak meg - derül ki a Pew Research kutatásából.
A Pew Research amerikai közvélemény-kutató cég 3000 résztvevő megkérdezésével készült kutatása szerint az amerikai állampolgároknak több mint a fele legalább egyszer változtatott már vallási meggyőződésén élete során. A megkérdezettek 44 százaléka már nem ugyanazt a vallást követi, mint gyermekkorában, 9 százalékuk pedig egy hosszabb-rövidebb ideig tartó váltás után tért vissza gyerekkori hitéhez. A legnagyobb veszteséget a katolikus egyház szenvedte el: a megkérdezettek 10 százaléka hagyta el a katolikus vallást, és csak 2,6 százaléka tért át erre a hitre.
A váltást a megkérdezettek különböző okokra vezették vissza. A katolikusok 71, a protestánsok 60 százaléka hivatkozott arra, hogy spirituális igényeinek nem felelt meg régi vallása, egy másik irányzattal jobban szimpatizált, vagy erkölcsi meggyőződések miatt hagyta el korábbi hitét. A katolikusról a protestáns hitre áttérőknek a fele azzal indokolta döntését, hogy már nem hisz a vallás tanításában. A protestáns felekezetet váltók körében az életkörülmények módosulása, költözés és házasság, valamint a nem vallási doktrinák közötti eltérések megismerése szerepeltek a leggyakrabban említett okok között. Körükben a válaszadóknak csak 36 százaléka hivatkozott arra, hogy nem ért egyet korábbi felekezetének intézményi működésével vagy a vezetők magatartásával.
A már nem hívők esetében a katolikus meggyőződést elhagyóknak mintegy a kétharmada, a volt protestánsoknak mintegy a fele érezte úgy, hogy már nem hisz az egyház tanításaiban. A volt katolikusok nagy része nem értett egyet az egyháznak az abortusszal, a születésszabályozással és a homoszexualitással kapcsolatos állásfoglalásával. Sokan azzal magyarázták döntésüket, hogy véleményük szerint az erősen vallásos személyek előítéletesek, az egyház az életük túl nagy részét próbálja szabályozni, a vallási vezetőket pedig csak a hatalom és a pénz érdekli.
Forrás: ELTE-TáTK
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu