Biztonságos nyaralás

Újra itt a várva várt nyaralások ideje! Egy kis kikapcsolódás és feltöltődés mindenkire ráfér. De ahhoz, hogy a nyaralás valóban vidáman teljen el, érdemes néhány dologra odafigyelni, hogy elkerülhessük a kellemetlenségeket.

ÉletstílusKovács Réka2009. 06. 19. péntek2009. 06. 19.
Biztonságos nyaralás

Az úgynevezett „utazási hasmenés” ismerős fogalom a legtöbb nyaraló számára. Az idegen környezetben eltöltött szünidő során gyakran találkozunk olyan ételekkel-italokkal, melyek veszélyt jelenthetnek az egészségre. Az ételekben található, szabad szemmel láthatatlan baktériumok és vírusok gyomor-bélrendszeri fertőzéseket okozhatnak.

Ezek a kórokozók azonban sütés és főzés során elpusztulnak, így a frissen készített ételek számítanak a legbiztonságosabbnak. Arra azonban figyelni kell, hogy a szobahőmérsékleten órákig kinn felejtett ennivalóban ismét felszaporodnak a kórokozók, ezért amint lehet, a kihűlt készételeket hűtőszekrényben kell tárolni.

A másik legjelentősebb baktériumforrás a víz. Vannak országok, ahol erre külön is felhívják a figyelmet, de az utazás során mindenhol érdemesebb palackozott vizet fogyasztani. Azt se feledjék, hogy az éttermekben kikért üdítőben a jégkocka szinte biztos, hogy helybéli vízből készült.

További veszélyforrást jelent a pasztőrözetlen tej, a hámozatlan zöldségek és gyümölcsök, de a salátákban és fagylaltokban is megtalálhatóak e baktériumok. Szemmel látható gyanús jel a legyek megjelenése, ilyen esetben sose fogyasszanak az adott ételből.

Különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, a várandós édesanyák, az idősek és betegek. Számukra rendkívül fontos, de az egészséges utazók számára is ajánlott az alábbi tanácsok betartása.

Mit tegyen?
– Utazás előtt tájékozódjon az adott ország és a leendő szálláshely higiénés viszonyairól, és arról, hogy a csapvíz iható-e.
– A hazánkhoz hasonló magas higiéniai szintű országokban, ahol a csapvíz iható és az élelmiszer-ellátás biztonságos, különösebb elővigyázatosság nem szükséges.
– Ha a csapvíz nem biztonságos, vigyen magával vízforralót, vagy vízfertőtlenítésre alkalmas szert.
– Ha életkora vagy állapota miatt különösen érzékeny (idős, gyermek, terhes, beteg) valaki, akkor vigyen magával szükség esetére nem romlandó, biztonságos hazai élelmiszert.
– Vigyen magával szappant, vagy kéztörlő, kézfertőtlenítő kendőt.
– Amilyen gyakran csak tud, mosson kezet szappannal. Csak tiszta kézzel nyúljon ételhez, vagy szalvétával fogja azt meg.
– Rossz higiénés körülmények között az evőeszközt is törölje át, az étel tányérral érintkező alsó rétegét pedig ne fogyassza el.
– Tájékozódjon háziorvosától arról, hogy a célországban szükséges-e bármilyen betegség ellen védőoltást kérnie.

Mit egyen, mit ne egyen?
– Fogyasszon frissen készült, forrón tálalt ételt. Ez gyakorlatilag biztonságos, még utcai árusnál is.
– A több órán át langyosan tárolt, előre elkészített ételek veszélyesek lehetnek. A legyek által „látogatott”, nem tiszta edényben tálalt ételt ne fogadja el.
– A gyümölcsöt tiszta késsel hámozza meg. Ha nem lehet meghámozni, inkább ne fogyassza el. A zöldségekre, gyümölcsökre vonatkozó alapszabály: „hámozd meg, főzd meg, vagy hagyd ott”!
– A saláták, előre szeletelt gyümölcsök, utcán árult gyümölcslevek veszélyesek lehetnek.
– Ne fogyasszon nyers, vagy alig hőkezelt, tojást tartalmazó ételt (majonézes termékek, egyes mártások, desszertek). A főtt tojás biztonságos, de a tojásrántotta fogyasztása már kockázatos lehet.
– Nyers kagylót ne egyen. Egyes halak, kagylók még sülve is mérgezőek lehetnek. A hal- és kagylófajták fogyaszthatóságát illetően tájékozódjon a helybéliektől.
– Ne fogyasszon ismeretlen eredetű jégkrémet, fagylaltot.
– Ne fogyasszon pasztőrözetlen tejet, tejterméket.
– Ne kérjen, ne fogadjon el jeget az italába.
– Ha a víz nem biztonságos, ne igya, még fogmosásra se használja. Soha ne igyon utcai csapból, szökőkút vizéből.
– Ha a palackozott italt Ön előtt nyitják ki, biztonságosnak tekinthető, arra azonban ügyeljen, hogy a palack/doboz széle szennyezett lehet, így soha ne abból igyon.

Mit tegyen megbetegedés esetén?
A fertőzéses eredetű megbetegedések a legtöbbször hasmenéssel és hányással járnak. Ahhoz, hogy a szervezetből kiürülő ásványi anyagokat pótolni tudja, vigyen magával gyógyszertárban kapható speciális só-keveréket és vitaminokat, valamint a kiszáradás megelőzésére igyon sokat.

A tiszta víz fogyasztásánál hatékonyabb – jobban felszívódik, egyben az elvesztett anyagokat is pótolja szükség esetén  – a következő recept alapján könnyen elkészíthető oldat: egy kávéskanál sót és hat kávéskanál cukrot tegyen egy liter csapvízbe, majd minden hasmenés, hányás után fogyasszon belőle 1-2 dl-t (két év alatti gyermek 0,5-1 dl-t.).

Mivel e tünetek többnyire néhány nap alatt elmúlnak, nem szükséges egyéb gyógyszer vagy antibiotikum szedése. De abban az esetben, ha a tünetek 3 nap után sem enyhülnek, érdemes orvoshoz fordulni és a szükséges gyógyszeres kezelést megkezdeni.

Ha az utazás során vagy a hazatérés után bármilyen szokatlan tünetet észlel, forduljon orvoshoz! Ne felejtse el megemlíteni, hogy merre járt, ez ugyanis segíti az esetleges megbetegedés idejében történő felismerését, a kezelés hatékonyságát.

Forrás: Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (MÉBiH)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek