Pályázat a Pénz- és tőkepiaci ismeretek tantárgy kísérleti oktatására

Az Öngondoskodás Alapítvány pályázat útján a 2006/2007-es tanévben jelentős anyagi támogatást nyújt azoknak a középfokú oktatási intézményeknek, amelyek vállalják, hogy tanrendjükben helyet biztosítanak az alapítvány által kidolgozott, az Oktatási Minisztérium támogatásával a Sulineten elérhető, "pénz- és tőkepiaci ismeretek" tematikájú kísérleti tantárgy oktatásának.

Fiatalok2006. 06. 23. péntek2006. 06. 23.
Pályázat a Pénz- és tőkepiaci ismeretek tantárgy kísérleti oktatására

Háttér
Az Öngondoskodás Alapítványt 2003-ban a Budapesti Értéktőzsde alapította azzal a céllal, hogy megváltoztassa a magyar lakosság pénzügyi és megtakarítási kultúráját. Az Alapítvány munkájával azt szeretné elérni, hogy természetessé és elfogadottá váljon a pénzügyi öngondoskodás eszméje, és mindenki felismerje: felelőséggel tartozik jövőjének pénzügyi biztonságáért, személyes anyagi boldogulásáért.
Az Öngondoskodás Alapítvány által támogatott kutatások eredményei szerint a mai fiatalok életstratégiájának, jövőképének egyre fontosabb részét képezi az anyagi biztonság és a kiszámítható jövő megtervezése. A diákok egyre érzékenyebben reagálnak a világ értékrendjének változásaira, és egyre inkább tisztában vannak azzal, hogy az őket körülvevő világ újfajta kihívásainak csak újfajta tudással felelhetnek meg. Ennek megfelelően körükben egyre nagyobb igény van a használható, és közvetlenül pénzre váltható tudásra.
A felmérések szerint a középiskolások szüleiknél nyitottabbak a modern és felelős pénzügyi kultúra elsajátítására.
Nincsenek téves információik, rossz berögződéseik a pénz- és tőkepiacokkal kapcsolatban. Ahogy néhány év alatt a fiatalok körében kultusszá vált az internet, a mobiltelefon, úgy az sem kizárt, hogy rövid időn belül a pénz okos kezelése, a tisztességes gazdagodás is "menő  dologgá" válhat.

Kutatások
A Marketing Centrum felmérése szerint a diákok körében átértékelődött a tantárgyak fontossága: hatszor annyian tartják fontos tantárgynak a pénzügyet, mint a földrajzot vagy a biológiát. A ma iskolapadban ülő diákok számára a legfontosabb tudásanyagot ma az idegen nyelv, informatika, matematika és a pénzügyi ismeretek jelentik.
A diákok 20%-ánál a pénz a harmadik legfontosabb téma. A legtájékozottabb, jól tanuló diákok már elkezdtek a pénzről beszélni. Az ő társaságukban a pénzzel való bánásmódról gyakrabban esik szó, mint a sztárokról vagy az aktuális filmekről.
A fiatalok szerint a jómód tanulható. Ma már minden harmadik gyerek (38%) tudja, hogy a jómód leginkább a pénzzel való ügyes bánásmóddal érhető el, és azzal is tisztában vannak, hogy a tudásalapú gazdaság egyik legfontosabb ismeretét a pénzügyekkel és a pénzzel való megfelelő bánásmód jelenti.
A diákok 63%-a szerint a pénzügyi ismeretek oktatásának a legfontosabb öt iskolai tantárgy közé kellene tartoznia, és elsajátítása érdekében szívesen járna akár különórákra, szakkörökre is. A ma iskolapadban ülő korosztály szívesen elsajátítaná a reális anyagi gyarapodáshoz szükséges alapvető gazdasági és pénzügyi ismereteket.
Ma a diákok 90%-a esélyt lát arra, hogy divattá váljon az, hogy az ő korosztálya jobban értsen a pénzhez mint a szüleik generációja. Ez a megtapasztalható, valóságos igény pedig azt mutatja, hogy reális esély van arra, hogy a pénzzel való okos bánásmód, a pénzpiaci jártasság az internethez és mobiltelefonhoz hasonlóan néhány év alatt trenddé váljon a fiatalok körében.
A Marketing Centrum kutatása során feltették a kérdést:
Ahhoz, hogy az életben érvényesülj, mely tantárgyak, ismeretek a legfontosabbak az alábbiak közül? Válaszd ki az 5 legfontosabbat!
A válaszok és gyakoriságuk aránya:
Idegen nyelv: 94
Informatika: 78
Matematika: 67
Pénzügyek: 63
Állampolgári ismeretek: 58
Történelem: 50
Irodalom: 25
Fizika: 16
Filozófia, vallás: 14
Biológia: 10
Földrajz: 10
Rajz: 3

Tananyag
Mostanáig elsősorban a közgazdasági és a pénzügyi iskolákban tanulók szerezhették meg az alapvető pénzügyi ismereteket. A pénz és tőkepiaci szereplők összefogásával elkészült új digitális tananyag azonban minden diák és tanár számára érthető és játékos formában mutatja be, hogyan lehet könnyen boldogulni a pénzügyi ismeretek világban, hogyan bánhat bárki okosan pénzével, megtakarításaival.
A játékos képregények két szereplője, Beni és Ani közösen indulnak el, hogy felfedezzék az ismeretlen pénzügyi világot. Kalandjaik során a Nemzeti Bankban, a tőzsdén, kereskedelmi bankokban és más pénzintézetekben értik meg hogyan működik a bankrendszer; mi a Magyar Nemzeti Bank feladata; mit csinál egy bróker; hogyan működik a tőzsde; vagy, hogy miként kereshetnek pénzt az értékpapír-piacokon. Útjuk során megismerik a legfontosabb pénzügyi fogalmak jelentését, megtanulják, hogyan választhatják ki a legelőnyösebb befektetéseket, mire kell odafigyelniük az egyes termékek, szolgáltatások kiválasztásánál. A tananyagot egy játékos, egyszerű és érthető nyelven megírt vidám képregény is kiegészíti.
A tananyag célja, hogy ne legyen olyan diák, aki úgy hagyja el az iskolapadot, hogy nincs tisztában az alapvető pénzügyi fogalmakkal, nem ismeri a különböző befektetési formákat vagy ne tudná, hogyan kell okosan bánni pénzével, takarékoskodni, befektetni.
A tananyag elérhető az Oktatási Minisztérium honlapján:
http://www.sulinet.hu/beniani/

Pályázat
A középiskolai diákok pénzügyi kultúrájának fejlesztésének támogatására meghirdetett pályázat 2006/2007 tanévi keretösszege 15 millió forint, célcsoportja a középfokú nevelési-oktatási intézmények 9-12. évfolyamain tanuló diákjai, valamint ezen intézmények pedagógusai. Az elnyerhető pályázati támogatás középiskolánként 500  000 Forint. A támogatás tanórai vagy tanórán kívüli foglalkozások szervezésére használható fel. A pályázati anyagok beadásának határideje 2006. június 30.
Az Öngondoskodás Alapítvány által kiírt pályázat célja, hogy az elkövetkező évben minél több iskolás gyerek és tanár sajátítsa el az okos pénzkezelés ismereteit, hogy az elkészült elektronikus tananyag minél több helyen kipróbálásra kerüljön, valamint, hogy a pénzügyi alapismeretek oktatása még az elkövetkező években bekerüljön a diákok által választható tantárgyak sorába.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek