Legatyásodtak az önkormányzatok

Folyamatosan adósodnak el a helyi önkormányzatok. A kistelepülések ötöde tartós fizetési gondokkal küszködik. Az önkormányzatok bruttó adósságállománya 2008-ban egyharmadával haladta meg az egy évvel korábbit, így mára már 929 milliárd forintnyi adósságot görgetnek maguk előtt a helyhatóságok.

ForrásvidékRomvári Orsolya2009. 05. 13. szerda2009. 05. 13.
Legatyásodtak az önkormányzatok

Az önkormányzatok az elmúlt négy évben 422 milliárd forint értékben bocsátottak ki kötvényeket – mondta el Lóránt Zoltán, az Állami Számvevőszék elnöke a Magyar Hírlapnak. Ráadásul a kötvénykibocsátásokból származó bevételnek csak kisebb részét fordították beruházásokra,  37 %át egyszerűen felélték az önkormányzatok: 15%-át működési kiadásokra, 22%-át pedig adósságrendezésre használták fel.

A legnagyobb mértékben a főváros és a megyei önkormányzatok vannak eladósodva. Ez utóbbiak az elmúlt években 102 milliárd forint kötvénytartozást halmoztak fel, miközben ezek az önkormányzatok nem is rendelkeznek önálló bevételi forrással. Hasonlóan nagy a városi és a megye jogú városi önkormányzatok adóssága, míg a kis önkormányzatok tartozása 23 milliárd forint. Érdekes módon az elszegényedő főváros mellett a kerületek viszonylag „gazdag”, stabil pénzügyi helyzetben működnek - olvasható Dr. Vigvári András Pénzügyi kockázatok az önkormányzati rendszerben című tanulmányában.

Az 5000 lakos alatti települések önkormányzatai is sok helyütt a túlélésért küzdenek. Miközben a magyar lakosság 28%-a él kistelepülésen, a községi önkormányzatok csupán az önkormányzati rendszer rendelkezésére álló források 15-16%-ával rendelkeznek. (Igaz, a falusi népesség e mellett igénybe veszi a megyei és részben más típusú önkormányzatok által fenntartott intézmények szolgáltatásait is.) A kistelepülések vagyoni helyzetéről ráadásul nincsenek is hiteles kimutatások, az Állami Számvevőszék szakemberei is csak becslésekre és kérdőíves kutatásokra szorítkoznak a kistelepülések pénzügyi helyzetének vizsgálatakor. A polgármesterek válaszai alapján az önkormányzatok 8%-a rendelkezik működési többlettel, és 48%-a kiegyenlített költségvetéssel. A fennmaradó 44% különböző mértékű működési hiánnyal zárt. A polgármesterek egyharmada számolt be lejárt tartozásról, ötödük pedig saját bevallása szerint  tartós fizetési gondokkal küzd – írja a tanulmány.

Az önkormányzati szektor tehát változatos képet mutat. Vannak települések, amelyek meglehetősen jó pénzügyi adottságokkal rendelkeznek, de szinte a szegmens egészében probléma a forráshiány, vagyis az, hogy az előírt feladatokhoz nem kapnak elegendő központi forrást a helyhatóságok.

- Ma több mint kétezer állami feladatot tartanak nyilván, az állami támogatások, hozzájárulások pedig több, mint kétszáz normatíva alapján jutnak el a helyi településekhez. A 3175 hazai önkormányzat összesen 13 000 intézményt működtet, és mintegy 450 000 közalkalmazottat és köztisztviselőt tart el – írta a Magyar Hírlap.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek