Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több tehéntartó gazdára tízezer forintos büntetést róttak ki nemrég Nyírbélteken "az állattartás rendjének megszegése" miatt. Az eset nagy port kavart, elvégre mégiscsak falun lennénk, ahol nem szokás csak úgy kitiltani a szarvasmarhákat az utcákról.
A nyírségi település azon kevés magyar falu közé tartozik, ahol még viszonylag sok a jószág: több mint száz. Ma már Szabolcsban is vannak tájak, ahol húsz faluban összesen nincs ennyi, a Dunántúl egyes vidékein pedig lassan elérjük azt, mint Svájcban: az iskolás gyermekek többsége a híres csokoládépapír színe alapján meg van győződve róla, hogy a tehén - lila.
A nyírbélteki gyermek, hál' Istennek, még nem tart itt, de a helyi gazdák elvakult támadásként élik meg a büntetést. Nem fizetnek - és a végsőkig kitartanak.
- Hogyne forrna az epénk! - mondja elszántan az egyik tehéntartó gazda, Dudzsák Sándor. - Hiszen az életünkről van szó. Ha most engedünk, holnap már az utcára se hajthatjuk ki a teheneinket. Holnapután pedig a saját portánkról is kitiltanak bennünket.
Dudzsák Sándor bent lakik a falu közepén, mindjárt a görög katolikus templommal szemben. Keskeny, de hosszan elnyúló portáján Zetor, szekér, két mérges kutya és egy játékosan ugráló kisborjú. A gazda a kivénhedt traktorát szereli éppen, de amikor megtudja, hogy a tehenek miatt jöttünk, azonnal otthagyja a gépet, s az istállókhoz tessékel bennünket. Csak néhány borjú álldogál bennük.
- Ezekből élünk - áll meg az ajtóban a gazdájuk. - A tej már nem kell senkinek, a borjakkal itatjuk fel meg a malacokkal. A csarnok is bezárt, mert a tejiparnak nem éri meg fenntartani. Hiába van nálunk a legtöbb tehén, nálam például tíz, nem érdekelte őket. Most meg az önkormányzat is kekeckedik. Azt mondják, a tehenek összepiszkítják, összetapossák az utcákat és a főtér parkját. De ez csak olcsó kifogás. Meg akarnak semmisíteni bennünket. Nem mondom én, hogy egy-két lepényt el nem ejtenek szerencsétlen marhák, de hát falun vagyunk, nem valami püspöki székhelyen!
A bélteki jószágtartóknak az fáj a legjobban, hogy a képviselő-testület döntése nyomán március óta sokkal körülményesebb kihajtani a teheneket a legelőre. Mint mondják, majdhogynem lehetetlen betartani a testület által kijelölt útvonalat, s némi éllel a hangjukban kérdik: ha egyik utcában potyogtathat a tehén, a másikban miért nem?
Ezt kérdik a Dudzsákék szomszédságában lakó Kujbus Ferencék is. Pontosabban most csak az asszony, mert a férj odavan az egyik barátjával a határ túloldalán, Romániában, a margittai vásárban. Lószerszámért mentek, mert ott az is sokkal olcsóbb. A Kujbus-portán is sok a jószág, mint Dudzsák Sándornál. Hat tehén, tíz borjú és egy olyan pompás kiscsikó, hogy már kiállításra lehetne vinni.
- Pedig nagyon gyengének született - tesz felé egy bizonytalan simogató mozdulatot Kujbusné, aztán meggondolja magát, mert a nagy bikaborjak mellett megtanulta, a szeretet az ólban nem mindig talál viszonzásra. Hagyjuk is a csikót meg az anyját, s a borjúistállók felé vesszük az utunkat. Ne gondoljunk azonban valami fényes, betongerendás épületekre. Inkább tűnnek egyszerű nyári szállásnak - ám a borjak gyönyörűek bennük! Egyiküket-másikukat már nyugodtan el lehetne adni, de még tartják őket. Felhizlalják hét-nyolc mázsára, akkor háromszázezer forintot is kaphatnak értük.
Ne irigyeljük tőlük! Ez kétéves folyamat, s addig az csak viszi, viszi a pénzt, a takarmányt.
- A munkát már nem is számoljuk - legyint az időközben hazaérkezett Kujbus Ferenc. - A jószágok mellett a bérelt területekkel együtt egyébként huszonhat hektáron gazdálkodunk, de ott is majdnem minden a jószágok javát szolgálja. Úgyhogy derült égből villámcsapásként ért bennünket az önkormányzati rendelet. Először nem is akartuk elhinni. De én már nem is merem kiengedni a marhákat a legelőre, nehogy kiróják a büntetést. Inkább kivárom a végét, előbb-utóbb csak megjön a józan eszük.
A tehenes gazdák a napokban egy petíciót fogalmaztak meg, sürgetve a képviselő-testületet az eredeti állapotok visszaállítására. Pár nappal később az meg is tárgyalta. A falu jegyzője, Kertész Gáborné kedvező hírekről tud beszámolni.
- A testület állásfoglalása egyértelmű: a teheneknek szabad kijárást kell biztosítani a legelőre - mondja. - Most abban állapodtak meg, hogy a képviselők és a gazdák jelöltjeiből alakítanak egy bizottságot, az jelöl ki új útvonalat, amerre a tehenek kijárhatnak legelni. De továbbra is áll az ajánlatunk: az önkormányzat anyagi támogatásával a gazdák építhetnek egy nagy karámot, ahol egész nyáron kint tarthatják a jószágot. A képviselő-testület többsége szerint ez volna a legjobb megoldás. Nemcsak szerintük azonban. Sok más béltekinek is az a véleménye - vesz elő egy köteg levelet bizonyítékként -, hogy a házuk előtti bokrokat, virágokat igenis védje meg a tehenektől az önkormányzat. De, mondom, lassan vége a bonyodalmaknak: néhány napon belül egészen biztosan megszületik az egyezség.
A több mint hatvanhektáros önkormányzati legelő egyébként benyúlik a falu alá, és most szinte teljesen kihalt. Különben sem valami sok tehén legeli - elmúltak már sajnos azok az idők, amikor három-négyszáz fős csorda harapta a füvét -, alig negyven-negyvenöt, de most, a rendelet óta talán ha húsz-huszonöt jószág bóklászik rajta. Köztük a Dudzsák Sándor tehenei.
- Na, ezek az én báránykáim!- veregeti meg a hátukat, miután kiszálltunk az autóból. - Ha ők nem volnának, nem tudom, miből élne meg ez a néhány, még valahogy eltengődő jószágtartó gazda. A földből nem, azt elhihetik nekem. Nem tudom, a jószágból is meddig...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu