Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az állatok jobb életkörülményeiért harcoló Négy Mancs Alapítvány munkatársai Európa hat országában, köztük hazánkban is megvizsgálták a nyúltartás körülményeit, és azt állítják, hogy az erre vonatkozó törvények hiányosak, ezért szerintük a gazdálkodók büntetlenül kínozhatják az állatokat. Az állatvédők filmet forgattak Közép- és Kelet-Európa nyúltartóinál, és kampányt folytatnak Nyugat-Európában a nyúl védelmében. Ezek a német és osztrák tévécsatornákon látható ellenreklám-filmek a magyar tartóknak eddig százmillió forint kárt okoztak: három hét alatt húsz százalékkal esett az átvételi ár. A Nyúl Terméktanács a drága médiahadjárat mögött lobbiérdekeket sejt, és visszautasítja a vádakat.
Perjési László, a Nyúl Terméktanács ügyvezetője leszögezte: "Támadás érte az ágazatot. Az első az, hogy Magyarországon a nyúltartás mindenféle állatorvosi ellenőrzés nélkül folyik, az állatvédelmi, állatjóléti intézkedéseket nem tartják be. A másik alapvető támadási pont pedig az volt, hogy a gyógyszeres takarmány miatt a nyúlhúsban szermaradványok, tehát gyógyszer- és antibiotikum-maradványok maradnak."
Sándor Ferenc kartali telepén háromezer négyzetméteren 3500 anyanyulat tart. A gazdálkodó szerint a kereskedők és a vágóhidak át sem vennék tőle a jószágot, ha azok génmódosított takarmányon nevelkednének, vagy ha húsuk antibiotikumot tartalmazna. Sándor szerint a takarmányozás is fontos téma, mert egyre több kereskedőnek és vásárlónak az az igénye, hogy pontos kimutatás készüljön arról, mivel táplálták, mivel kezelték az állatokat, tehát hogy a termékek útját a szántóföldtől a tányérig nyomon tudják követni. Genetikailag módosított növényi terméktől és állati fehérjétől mentes takarmányt kell használni.
Hercsuth Éva, a Négy Mancs Alapítvány ügyvezetője szerint az ellenőrzések azért hiányosak, mert az állatjóléti törvények csak általánosságban kötelezőek a tartókra. Szerinte a nyúlágazat szokások, nem pedig törvények szerint működik, és egyedül a gazdasági hasznot célozza meg. Perjési László viszont állította: valamennyi magyar telepen betartják az uniós és magyar állatjóléti intézkedéseket. Ezt egy kezelő állatorvos és egy hatósági állatorvos ellenőrzi. A tartás megfelel az uniós konkurens piacokon, Olaszországban, Franciaországban és máshol alkalmazottnak mind a takarmányozást, mind a technológiát illetően.
Sándor Ferenc ketrecei Olaszországból, az épület Franciaországból, a hűtőegységek Spanyolországból származnak. A telepen a nyúl a legfontosabb, igényeihez próbálnak minél jobban igazodni - a gazdasági kifizetődőség határain belül, hiszen gazdasági haszonállatként tartják. Hamar tönkremegy az a gazda, aki sanyargatja az állományát. A kartali nyulász úgy tartja, hogy a gazda jólétének alapja az állatjólét.
Pénz vidék
A Szabad Föld és az m1 tévéadón futó Pénz vidék című műsor együttműködést kötött, melyben lapunk vállalta, hogy az adás legérdekesebb témái közül válogatva bemutat egy-egy riportot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu