Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tejtermelők tüntettek Hétfőnaz Európai Bizottság magyarországi képviselete előtt. Szerintük a tejágazat válságáért felelősség terheli az Európai Uniót és a magyar kormányt.
Kép: Budapest belvárosában tejtermelĹ‘k demonstráltak egy TĂłbiás nevĂĽ tehĂ©nnel a csökkenĹ‘ felvásárlási árak ellen, az EU közbelĂ©pĂ©sĂ©nek Ă©rdekĂ©ben. 2009.06.22. fotĂł: NĂ©meth András PĂ©ter
A tej élet, erő, veszteség. Globalisták is bekaphatnák – többek között ilyen feliratú táblákkal jelent meg több száz tejtermelő az ország minden részéről. Nagyon elszántak voltak, két órán át álltak a zuhogó esőben az uniós székház előtt, Budapesten. Negyvenen pedig Luxemburgba utaztak, hogy ott képviseljék hazánkat az összeurópai uniós tüntetésen. Míg ott traktorokkal vonultak fel, nálunk csak egy üszőt hoztak el. Az üsző anyja a tejválság áldozata, már vágóhídra került – ezt szeretné elkerülni az Utolsó mohikán névre keresztelt tehénjelölt, akiről elmondták, hogy munkát keres. Csak egy baja van: képtelen megállni a tejtermelésben, nem tud szünetet tartani a piac kénye-kedve szerint.
A magyar tejtermelők nagyon elkeseredettek, nincs jövőképük, csak a veszteséget termelik, ami az ágazat teljes elsorvadásához vezethet. Egyre csökken a tehénlétszám, aminek legfőbb oka, hogy a tej felvásárlási ára 40 százalékkal csökkent 2008 januárja óta. Most átlagosan 55 forintot fizetnek a tej literjéért, mondta Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnökhelyettese, aki a pusztavámi tejszövetkezet igazgatója is. Legutóbb 1998-ban kaptak ilyen arcpirítóan kevés pénzt a gazdák. Mindennek az Európai Unió az oka, mivel amikor két évvel ezelőtt emelkedett a tejár, emelte a kvótákat. Azóta folyamatosan csökken az ár, és ennek megakadályozása érdekében az unió nem tesz semmit.
Az Európai Unióban is csökkentek a tejárak 2008 januárjához képest, átlagosan 30 százalékkal. Csak Lettországban, Szlovákiában és Litvániában alacsonyabb a felvásárlási ár, mint nálunk. A szlovák tejtermelők már tüntettek a 46 forintnak megfelelő ár miatt – ők Mariann Fischer-Boel asszony figuráját fojtották trágyalébe, hiszen ő az Európai Bizottság mezőgazdasági felelőse. Nagy baj ugyanis, hogy a bizottság nem hajlandó elismerni a hibás prognózisát, és annak alapján hozott intézkedéseit. Ezért már több országban követelték a kvóták befagyasztását, a kvótaalapú támogatások 50 százalékkal történő növelését, az export-visszatérítések emelését. A hazai tejtermelők elégedetlenek a kormány munkájával is, ezért petíciót adtak át az FVM államtitkárának. Hatékonyabb nemzeti képviseletet kérnek az unióban, szeretnék visszaigényelni a gázolaj jövedéki adóját, az iskolatejprogram kiszélesítését, valamint kamatmentes hitelt takarmányvásárlásra, beruházásra.
Bár a tüntetés az unió intézkedései ellen zajlott, kemény támadás érte a multinacionális üzletláncokat is, amelyek az olcsó külföldi termékekre „szoktatják rá” a vásárlókat. Érdekes módon nem a hazai tejtermékekkel akcióznak, hanem a lengyelekkel, a szlovákokkal meg a németekkel. Ebben a helyzetben jól jönne az élelmiszerkódex bevezetése, amely előírná, hogy legalább 80 százalékban hazai terméket kellene árulni. Azonban a Magyar Versenyhivatalnak nem tetszik ez a megállapodás, vizsgálódik az ügyben – mintha csak a multik mellett állna.
Végül a tüntetők követeléseiket tartalmazó petíciót adtak át az unió képviseletén. Azt mondták, ha nem történik intézkedés, akkor folytatják a megmozdulásokat, ennél figyelemfelkeltőbb módszerekkel is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu