Gazdanet
Az EU nagyot lépne. 2021-ben az Európai Unióban 15,6 millió hektár mezőgazdasági területet műveltek az ökológiai gazdálkodás előírásai szerint. Továbbra is Franciaország állt az első helyen 2,8 millió hektárral, amit Spanyolország (2,6 millió), Olaszország (2,2 millió) és Németország (1,8 millió hektár) követett. Az Európai Unióban az ökológiai gazdálkodással művelt területek aránya az összes mezőgazdasági terület 9,6%. Ezt a szintet tervezi az EU 2030-ra átlagosan 25%-ra feltornázni az új Közös Agrárpolitika szerint. Ez nagyon nagy lépés volna és rengeteg kérdést vet fel.
Alig telt el 200 év azóta, hogy Fazekas Mihály megírta egy szóbeli regére alapozva a mindenki által ismert és kedvelt Lúdas Matyi elbeszélő költeményét. Aki a múlt héten ellátogatott Kiskunfélegyháza főterére és főutcájára, a XXIII. Libafesztiválra, az a rengeteg sátor között bizony sok száz méteren olyan vastagságú platánok alatt hűsölhetett, mint amilyeneket Döbrögi uram ölelgetett a híres történetben.
A Balaton környéki szőlőhegyek beépítése visszafordíthatatlan folyamat, amely nem csak a bortermelés minőségét veszélyezteti – véli dr. Laposa József tájépítész, borász. Az „Év Balatoni Háza” pécselyi rendezvényén tartott előadásában arra is kitért, már csak nagyon erős jogi szabályozással és ellenőrzéssel lehetne a hagyományos szőlőhegyeket megmenteni az utókornak.
Mi az aszály oka? Hogyan lehet megtartani a vizet a tájban? Hogyan tekintsünk a belvízre és az árvízre? Ezekre a kérdésekre is választ adott nekünk Balogh Péter gazdálkodó geográfus, aki munkatársaival nyilatkozatot fogalmazott meg és adott közre a szakmai és a politikai vezetők számára az egyre sürgetőbb
helyes vízgazdálkodás érdekében. A Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület elnöke hangsúlyozza: ahogy a pénz mozgatja a gazdaságot, úgy mozgatja a víz az életet a körforgása által a tájban.