Minőségét megőrzi: találja ki, meddig!

Változik az uniós szabályozás, így nyártól kötelező lesz a nap, hónap, év formájú lejárati idő feltüntetése a csomagoláson. A termelőknek többletköltséget, a vásárlóknak zavart okozhat az intézkedés – állítja néhány szakember.

GazdanetIlijin Kinga2010. 01. 25. hétfő2010. 01. 25.
Minőségét megőrzi: találja ki, meddig!

Kötelező lesz a nap, hónap, év sorrend a lejárati idő feltüntetésénél. A szabályozás oka egy európai uniós irányelv és az ehhez kapcsolódó brüsszeli rendelet, ami valamikor az év második felében lép majd érvénybe. Hogy az átállással járó kapkodást megelőzze, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium úgy döntött, ugyanezt a szabályt Magyarországon már júliustól bevezeti. Gyaraky Zoltán, az FVM főosztályvezetője szerint az érintetteknek így jut ideje felkészülni a változásokra. A szakember az origonak azt is elmondta, hogy hazánk megpróbált felszólalni Brüsszelben annak érdekében, hogy megmaradhasson az eddigi, a magyar helyesírási törvényeknek megfelelő gyakorlat, de a próbálkozás nem járt sikerrel, így beletörődtek a rendeletváltozásba.

A jelenlegi szabályozás szerint mindegy, milyen formában és sorrendben tüntetik fel az évet, hónapot és a napot a termékek csomagolásán, csupán annyi a kikötés, hogy ha a dátumozás félreérthető, a formátumot külön is jelezni kell. Így számtalan formátum szerepelhet a címkéken: lehet a dátum 2010.08.11. vagy 11.08.2010., de akár 2010.aug.11. vagy 11.aug.2010. is. A gondot persze nem ezek a dátumformák okozzák, hanem az olyan pecsétek, mint a 10/08/11, ezekből ugyanis nem derül ki, hogy 2010 vagy 2011 augusztusáig fogyasztható a termék. Az ilyen esetekre írja elő a jelenlegi törvény, hogy a csomagoláson tájékoztató felirat szerepeljen, például a “minőségét megőrzi (év/hó/nap)” jelölés. Akadnak, akik szerint ezzel mindenki jól jár, hisz minden ország saját helyesírási szabályai szerint címkézhet, s a csomagolást megnézve a fogyasztó számára is kiderül, hogy is kell érteni az adott számkódot.

A gazdálkodóknak is nehézséget jelent az új szabály, hisz át kell címkézniük termékeiket, ami anyagi veszteséget jelent - véli a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára. Tóth István az origonak nyilatkozva úgy vélekedett, korai új magyar szabályozást bevezetni, hisz egyelőre nincs életben az uniós rendelkezés, és nem is biztos, hogy valóban meg fog születni. Többen féltik a fogyasztókat is, az aggodalmak szerint megzavarhatja a vásárlókat az új címkézés. Persze kérdés, hogy miért rosszabb megszokni az új, de egységes dátumozást, mint minden alkalommal az apró betűs címkén keresgélni a dátumforma megjelölését – ha egyáltalán feltüntették azt a szabályoknak megfelelően.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek