Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lezárták, megnyitották, majd újra lezárták a legfontosabb bolgár határátkelőt a görög gazdák. A blokád országszerte tart, és a görög kormányt már az Európai Unió is fenyegeti miatta.
Görögországban január 15-én kezdtek sztrájkba a gazdálkodók, s nem akármilyen módot választottak erre: blokád alá vettek főutakat, határátkelőket és közlekedési csomópontokat. Azt szeretnék elérni, hogy az állam húzza ki őket a bajból: az alacsony felvásárlási árak miatt veszteséges termelést folytatnak, amin szerintük állami segéllyel és a minimális ár meghatározásával lehetne segíteni. A Financial Times című brit lap úgy tudja, emellett olyan problémák is felmerültek, mint hogy a gazdák nem kapták kézhez az európai uniós támogatásokat, hogy túlpolitizált a gazdasági lobbi, vagy hogy hiányzik egy nemzeti, átfogó stratégia, ami nyereségessé tehetné a gazdálkodást. A követelések közt szerepel az üzemanyag-támogatás, de az is, hogy fagyasszák be kölcsön-visszafizetési kötelezettségeiket a Mezőgazdasági Bank felé.
A görög állam már közölte a sztrájkolókkal, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben nem nyújthatnak nekik segítséget, és egyébként is úgy vélik, a gazdák jobban tennék, ha feloldanák a blokádot. Jorgosz Papandreou kormányfő úgy fogalmazott, a nemzetközi megítéléshez épp egy ilyen akció nem hiányzik, a hiányzó hitelességet ez nem fogja megteremteni. A traktorokkal az utakra vonuló gazdálkodók mindenesetre nem adják fel, hisz nem felejtették még el, hogy tavaly egy hasonló akcióval érték el, hogy 22 nap után végre megígérte nekik a kormány a remélt támogatást.
Nem csak belföldön zúgolódnak ugyanakkor a sztrájk ellen: a szomszédos országok sem lelkesednek az eltorlaszolt határátkelők ötletéért. A legdühösebb Bulgária, ők már az Európai Uniónál is panaszt tettek, s az Európai Bizottság kedden figyelmeztette a görög kormányt: jobb lesz, ha tesznek valamit az ügyben - az például elvárás, hogy alternatív útvonalakat biztosítsanak a lassan két hete akadozó kereskedelem számára. Bulgária azt is bejelentette, hogy 10 millió eurós kártérítést fog követelni a blokád okozta károkért - ez persze csak tetézi az óriási államháztartási hiánnyal küzdő Görögország gondjait.
A görögök egyébként pénteken feloldották a teherforgalom számára a legnagyobb Bulgáriával közös határátkelő, Promahon-Kulata blokádját. A legutóbbi hírek szerint azonban szerdán ismét lezárták az átkelőt, s csak rövid időszakokra nyitják meg azt újra. Az MTI úgy tudja, erre azért került sor, mert a görög gazdák szerint Bulgária átcímkézi az EU-n kívülről érkező mezőgazdasági termékeket, ezeket görög áruként feltüntetve. Azt állítják, ez a gyakorlat is hozzájárul a mezőgazdaság siralmas helyzetéhez. Hogy a blokád meddig tart, nem tudni. A gazdák elszántak, s addig szeretnének küzdeni, amíg csak lehet - pénzt és jövőt remélnek a gazdasági mélyponton küszködő Görögországtól.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu