Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jól bírja a válságot, hosszú távon gondolkodik, a világgazdaság gerincét jelenti, de egy generációváltásba belebukhat, mi az? A családi vállalkozásokat érdekképviselettel, képzéssel, kutatásokkal és tapasztalatcserével segítené az újonnan alakult Felelős Családi Vállalkozások Magyarországon Egyesület, melynek első konferenciáján kiemelt téma lesz a vállalatok örökítése.
Tíz magyar család, köztük a Zwack Unicum, a Helikon könyvkiadó és a Ganz Felvonógyár mögött álló vállalkozók hozták létre a közelmúltban a Felelős Családi Vállalkozások Magyarországon Egyesületet, rövidebb nevén az FBN-H-t. Mint mondják, a családi vállalatok jelentősége óriási, a világ GDP-jének 45-65 százaléka tőlük származik, s mivel negyedéves jelentések helyett generációnyi időtartamban gondolkodnak, hosszú távon sikeresebbek, mint piaci versenytársaik. Magyarországon eddig senki nem foglalkozott azzal, hogy összefogja és segítse az ilyen vállalatokat, pedig nagy múltú családi cégek nálunk is akadnak szép számmal.
Az alapítók vagy leszármazottaik, rokonaik kezében legyen a befolyásoló mértékű (26 százaléknyi) tulajdon, s legalább két családi képviselő legyen aktív tagja az irányító testületnek - az Európai Bizottság szerint ezek a követelményei a családi vállalkozásnak. Míg ők tavaly szeptemberi ajánlásukban kiemelték, hogy ezeket a cégeket a többi beruházóval azonos jogoknak kell megilletnie, hazánkban egyelőre az öröklési illeték miatt sújtja hátrányos megkülönböztetés a családi vállalatokat. Ennek megszüntetése csak az egyik célja az FBN-H-nak. Emellett fontosnak tartják azt is, hogy megteremtsék a lehetőséget a vállalatok közti tapasztalatcserére, szeretnék a hosszú távú gondolkodást meghonosítani a vállalatirányítás oktatásában és egy kutatást is terveznek, mely a családi vállalkozások szerepét és jelentőségét vizsgálja a magyar gazdaságban.
Az egyik legfőbb problémának az egyesület az örökítést tartja. A kérdés ráadásul nem csak fontos, de aktuális is: a rendszerváltás környékén létrehozott családi vállalkozások vezetői mostanában érnek nyugdíjas korba. A vállalat-átadás számos veszélyt rejt, a vezetők jó része ugyanis nem készítette fel gyermekeiket, örököseiket a cég átvételére, melynek nálunk a jogszabályi háttere sem éppen kedvező. Az ilyen helyzetekben is próbál segítséget nyújtani az FBN-H, először is azzal, hogy februárban a kérdést is tárgyaló konferenciát rendez, melyen a nemzetközi tapasztalatokról is szó esik majd.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu