Durván drágul a permetezés!

Dráguló vegyszerek miatt aggódnak a gazdák. Az Európai Unió sorra vonja ki a forgalomból a veszélyesnek ítélt hatóanyagokat, s a régi növényvédőszerek helyére újak lépnek, gyakran borsosabb árért.

GazdanetIlijin Kinga2010. 02. 20. szombat2010. 02. 20.
Durván drágul a permetezés!

A gazdálkodók újabb kiadásnövekedéssel számolnak a szigorodó európai uniós előírások miatt: a forgalomból kivont növényvédőszerek helyére lépő újak általában drágábbak korábbi társaiknál, miközben sok zöldség-gyümölcs termelői ára egyre csökken. Az aggodalomról a Népszabadság számol be, évi 20-30 százalékos áremelkedést emlegetve. A jelentősebb forgalmazók idei árai még nem ismertek - mondja erre Szabó József, a FruitVEB elnöke -, így a termelők előre aggódnak. A szakember szerint ebben az évben átlagosan 5 százalékos áremelkedés várható. Elképzelhető persze, hogy a forgalomból kivont szerek helyébe drágábbak lépnek, de ezek az intézkedések az egészséget védik, s a külföldi piacokra is egyre szigorúbb a szabályozás, egyre kevesebb hatóanyagot engedélyeznek. Szabó József szerint a csökkenő árakat kompenzálhatja, hogy az agrár-környezetgazdálkodási programban résztvevők az idén a tavalyinál jóval nagyobb támogatást kapnak.

Az uniós eljárásnak megfelelően szakaszosan szigorodik a vegyszer-szabályozás. Az egészségre kockázatot jelentő permetszerek nagy száma miatt környezetvédők kezdeményeztek változtatásokat, s hosszas szakmai vita után Brüsszelben 2009 végén fogadtak el egy részben már hatályba lépett rendeletet, mely 2011 júniusától lesz teljes körűen hatályos. A szabályok a közösségben egységesítik az engedélyezett hatóanyagok listáját és az engedélyezési eljárást, de a technológiai korlátozásokat is. Az egységes szabályozás szigorúbb, a jelenleg forgalomban lévő hatóanyagok 15 százaléka eltűnhet az Európai Unió vegyszerpolcairól, de a kínálat komoly cseréjére csak 2015-től fokozatosan kell készülni.

Ez sem jelent nagy könnyebbséget a gazdáknak, akik arra panaszkodnak, már nem éri meg termelni. Az agrár-környezetgazdálkodási támogatás is kevesek vigasza maradhat azok után, hogy idén januárban kiderült: túljelentkezés miatt a szántóföldi termelési programban résztvevők igen komoly része nem részesülhet a remélt támogatásban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek