Kiirtotta a fagy a szőlőt

Megkeserítették a januári hatalmas fagyok a román, a moldáv és az ukrán gazdálkodók életét. Tetemes károk keletkeztek a gabonában és a legtöbb gyümölcsben, de a legkegyetlenebbül a szőlősgazdákkal bánt el a tél.

GazdanetKirály Farkas2010. 02. 15. hétfő2010. 02. 15.

Kép: mezőgazdaság földművelés szőlő metszés rügy tavasz 2009 03 23 Fotó: Kállai Márton

Kiirtotta a fagy a szőlőt
mezőgazdaság földművelés szőlő metszés rügy tavasz 2009 03 23 Fotó: Kállai Márton

Romániában a mínusz 20 Celsius-fok alá zuhant hőmérséklet az utóbbi huszonöt év legnagyobb veszteségét okozta a szőlőkben. Például Galati megyében a mintegy 16 000 hektárnyi ültetvényből körülbelül 3600 hektáron tarolt a fagy, jobb esetben 50 százalékos pusztítást okozva, de helyenként csaknem minden rügyet elpusztítva. (Ezt már most is lehet észlelni, a rögyek belseje az egészséges zöld helyett barna színű.) A 25 000 hektárnyi szőlővel büszkélkedő Vrancea megye termelői fajtától függően 75-85%-os veszteségről beszélnek – ez azért is katasztrofális adat, mert a megye lakosságának egynegyede, mintegy harmincezer család szőlőtermesztésből él. Romániában nem létezik jogszabály arra vonatkozóan, hogy a természeti csapások miatt ellehetetlenült gazdálkodók állami kártérítésben részesüljenek.

Ukrajnában az Odessza környéki szőlősök szenvedték meg igazán a hideget: a kemény fagyok a tőkék több mint felét károsították. A megfigyelések szerint január végén, február elején úgy tűnt, hogy némely nem őshonos szőlőfajták esetében a károsodás elérte a 80-100%-ot is. A szakértők szerint a végső következtetéseket majd csak március végén vonhatják le, hiszen addig még néhány fagyhullám elérheti a régiót. Ukrán szőlőtermesztők szerint több év munkája lesz szükséges a fagyok által okozott károk kompenzálására.

Moldovában hasonló a helyzet. A domboldalakra telepített, valamint a nem megfelelően gondozott szőlősökben tett legnagyobb kárt a rendkívüli hideg. Ukrajnához hasonlóan Moldovában is a külföldről, főleg Európa déli részéről importált szőlőfajok szenvedték el a legnagyobb, néhol akár 95%-os veszteséget. A szekértők nem sokkal optimistábbak ukrán kollégáiknál, úgy vélik, a szőlőtőkéknek két évre lesz szükségük ahhoz, hogy újra elérjék a korábbi termésátlagukat.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek