Atomrepce Csernobilból

Az Európai Unió társadalmi és gazdasági fejlesztési stratégiát készített Csernobilt és környékét illetően – közölte a Novij Region hírügynökség. Csernobil arról híres-hírhedt, hogy 1986. április 26-án, kevéssel éjfél után itt következett be az eddigi legsúlyosabb nukleáris katasztrófa: felrobbant az ottani atomerőmű 4-es számú reaktora.

GazdanetKirály Farkas2010. 06. 09. szerda2010. 06. 09.

Kép: Elhagyatott csernobili épületek. Fotó: Szabad Föld Archívum

Atomrepce Csernobilból
Elhagyatott csernobili épületek. Fotó: Szabad Föld Archívum

Összesen 27 üzleti terv áttanulmányozása után az Európai Unió kiválasztotta a három legéletképesebbet. E három tervben a szakértők a repce termesztését, a tégla és a hasonló termékek gyártását, illetve a fa kitermelését javasolták. A világ minden részéről közreműködő szakemberek nemcsak a leendő gazdaságok és/vagy üzemek nyereséges működtetésének lehetőségét vizsgálták, hanem minden környezeti kockázattal is számoltak. Jelenleg már a potenciális befektetőket keresik – egyelőre nem nagy sikerrel. Ami persze várható volt: nem tolonganak az atombaleset helyszínére a nagy vállalatok.

– A beruházók idecsábítása a legnagyobb probléma, mivel számos minisztérium és ellenőrző hatóság engedélyére van szükség ahhoz, hogy vállalkozni lehessen ezen a szennyezett vidéken – véli Vjacseszlav Szivacsjuk, Ivanovszk járás egyik tanácsosa. Véleménye szerint a tervek kivitelezésének legnagyobb akadálya nem egyéb, mint az a bürokrácia, amellyel a potenciális befektetők szemben fogják magukat találni.

Az EU most először mérte fel a Csernobil környékének társadalmi-gazdasági potenciálját, korábban csak a terület veszélyességét vizsgálták a nemzetközi szakértők. Némileg megnyugtató terveik mellett érdemes ismerni az ukrán környezetvédők által közzétett adatokat is: ezek szerint a robbanás helyétől számított mintegy 70 kilométeres sugarú körön belül lévő terület még évszázadokig ártalmas lesz az emberi életre. S bár az erőműtől 20 kilométerre lévő Csernobil ma már nem elhagyott város – állandó lakosainak száma körülbelül 300 –, Pripjaty városa, az 1986-os atomkatasztrófa helyszíne melletti város ma is üres.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek