Gabonaperek: nem hatódott meg a Versenyhivatal!

Nem találta megalapozottnak a Gazdasági Versenyhivatal az egyik agrárlobbi beadványát, miszerint több nagy felvásárlócég törvényt sértett a gabona és olajosmag kereskedése során.

GazdanetO. Horváth György2011. 02. 25. péntek2011. 02. 25.

Kép: Buza, aratas, mezogazdasag 2005.07.19. foto: Nemeth Andras Peter

Gabonaperek: nem hatódott meg a Versenyhivatal!
Buza, aratas, mezogazdasag 2005.07.19. foto: Nemeth Andras Peter

A Magosz (Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének) azért fordult még januárban a GVH-hoz, mert gyanúja szerint versenysértő magatartást folytatott a Cargill Magyarország Zrt.-t, a Bunge Növényolajipari Zrt.-t és az IKR Kereskedelemfejlesztési Zrt. A Jakab István országgyűlési alelnök, fideszes képviselő által vezetett Magosz tiltott versenykorlátozó megállapodásokkal és gazdasági erőfölénnyel való visszaéléssel vádolja a cégeket. A minap kiderült - legalábbis a Világgazdaság információi szerint -, hogy a GVH elutasította a panaszt.

Az érdekképviselet azt sérelmezte, hogy a felvásárlók annak ellenére kényszerítik szerződött partnereiket árufedezeti vásárlásra, vagy kötbér kifizetésre, hogy tavaly az időjárás miatt nem termett elég mag. A szerződések nagy részében a termelők vállaltak meghatározott mennyiségű termény leszállítását, de azt többségében nem tudták teljesíteni. Erre hirdetett vis maiort a kormány, sőt az országgyűlés is hozott egy jogszabályt, mely szerint semmisek azok a követelések, melyek a meg nem termett termésre vonatkoznak. Ettől függetlenül a felvásárlók – akik szintén szerződésben vállalták harmadik fél felé terményértékesítést, így őket is kötelezik ezek a szerződések a teljesítésre – sok esetben perre is mennek.

A Szabad Föld Online-nak nyilatkozó Kócza Zsolt, a Cargill Magyarország Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint azonban cége megpróbál megegyezni a vitákban. Több körben egyeztetnek a termelő partnerekkel, minden egyes esetet külön kezelve termés- és kárigazolásokat, kérnek be, s csak a legvégső esetben fordulnak bírósághoz. Kócza szerint a mintegy tízezernyi szerződésből mindössze néhány tucat esetben várható per. Ez azért is érdekes, mert korábban több ezer perről, összesen mintegy 50 milliárd forintot érintő ügyről számoltak be az érintettek, igaz ez az összes felvásárlással kapcsolatban merült fel, amely az országban kereskedők és termelők között kialakult. Egyébként a Magosz hasonló tartalmú beadványát már tavaly ősszel is elutasította a GVH.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek