Hamis mag: hektáronként 100 ezer forint veszteség

Egyre nagyobb méreteket ölt a hamisított vetőmagok forgalma hazánkban, különösen a keleti országrészben. A lehetséges következmény: a magok rossz minőségűek, felük sem csírázik ki. Akár 40-60 százalék is lehet a kiesés, ami hektáronként akár 100 ezer forint kárt is okozhat.

GazdanetValló László2011. 02. 24. csütörtök2011. 02. 24.

Kép: Kecskemťt, 2007. oktůber 15. ’szibķza vetťse Kecskemťt hatŠrŠban. Fotů: UjvŠri SŠndor

Hamis mag: hektáronként 100 ezer forint veszteség
Kecskemťt, 2007. oktůber 15. ’szibķza vetťse Kecskemťt hatŠrŠban. Fotů: UjvŠri SŠndor

Minden gazda tudja, hogy a jó termés alapja a jó vetőmag, mégis megalkuszik. Mostanság egyre inkább, amint azt az egyre aggasztóbb méreteket öltő és egyre gátlástalanabb hamisított vetőmag-eladás bizonyítja. Napjainkban már teherautószám kínálják a hamis vetőmagot – főként a közönséges árukukoricát és árunapraforgót –, amelyeknek semmi közük a vetőmaghoz – figyelmeztetett Ruthner Szabolcs. A Vetőmagszövetség és Terméktanács ügyvezető igazgatója lapunk kérdésére elmondta: a hamis mag mennyisége, a gazdálkodók, illetve a cégek bejelentése alapján 3-4 ezer zsák – ez nagyjából 3-4 ezer hektárra elegendő vetőmag, de becslésük szerint a tényleges mennyiség ennél jóval több is lehet.

Márpedig a gazda nagyon megjárhatja a hamis maggal, mert előfordulhat, hogy hiába ad ki egy hektárra százezer forintot gépi munkára, műtrágyára, növényvédő szerre, az elvetett magok fele sem csírázik ki. Vagy ha igen, nem a fajtára, hibridre jellemző termőképességű lesz a növény, hanem annál jóval gyengébb teljesítményű. Esetenként jó, ha feleannyit terem, mint a valódi fajta vagy hibrid. Ám a baj nem jár egyedül: mert ha például árukukorica kerül a vetőmagos zsákba, akkor az ilyen vetésből kelt zsenge növényt, mivel a magot nem csávázták, sokféle betegség és kártevő tizedelheti meg. Például a rettegett kukoricabogár. (folytatás!)

 

Mindezek a kockázatok elkerülhetők az eredeti, államilag fémzárolt vetőmagvak vásárlásával – hangsúlyozta az igazgató. S mivel egyre profibbak a hamisítók is (hiszen sokszor a zsák és a címke kinézete megtévesztésig hasonlít az eredetihez), résen kell lenni a gazdálkodónak. Tudni kell, hogy egyrészt a hatósági címke téphetetlen, másrészt a címkén van egy fémzár szám is, amely egyedi azonosító. Ha ezt a gazda bediktálja a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal illetékesének, mindent megtudhat a tételről. A legbiztosabb védekezési mód azonban, ha ismert, megbízható vetőmag-kereskedőtől szerzi be a magot.
S hogy mégis miért vásárolnak a gazdák számukra is gyanús, számla nélkül és fél áron kínált hamis vetőmagot? Mert legtöbbjük sajnos a csőd szélén táncol, és ott fogja vissza a költségeit, ahol csak tudja – adta meg a választ Ruthner Szabolcs, megjegyezve, hogy az ilyen ügyletekkel a gazda csak tovább ront a helyzetén.

(További részletek a február 25-én megjelenő Szabad Föld hetilapban!)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek