A kormányok évek óta nem lépnek a gabonamaffia ellen!

Az áfa-törvény megváltoztatásával évente több tízmilliárd forint adót szedhetne be kormány, de évek óta nem változik semmi. Így az adócsalók élik világukat, a hatóságok ráadásul az ártatlan gazdálkodókon verik el a port.

GazdanetO. Horváth György2011. 06. 22. szerda2011. 06. 22.
A kormányok évek óta nem lépnek a gabonamaffia ellen!

A gabonafélék és olajos magvak külföldre történő értékesítése kapcsán a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (korábban APEH) korábban több vállalkozást büntetett meg, amennyiben azok nem tudták hitelt érdemlően igazolni, hogy az általuk értékesített termék valóban megérkezett a másik tagállamba. Álláspontjuk szerint az eladó kötelezettsége a termék külföldre kerülésének bizonyítása.

A Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetsége véleménye szerint – melyet közleményében fogalmaz meg - az ÁFA törvény vonatkozó szövegrésze nem határozza meg egyértelműen, hogy milyen feltételek teljesítésével válik jogszerűvé az adott termék más tagállamba történő értékesítése. A MOSZ a probléma megoldása érdekében korábban alkotmánybírósághoz is fordult, valamint konkrét javaslatokkal kereste meg az illetékes minisztert és több politikust – mindeddig eredménytelenül.

Az áfa-csalások lényege, hogy a külföldre történő értékesítéskor nem az eladónak kell befizetni az áfát, hanem a vevőnek. Sok fiktív cég alapozta arra a tevékenységét, hogy a nagy mennyiségben felvásárolt gabonát és olajos növényt papíron külföldre értékesítette, miközben az áru el sem hagyja az országot, és belföldön adják el azt. Egy másik módszer szerint a legálisan megvett gabonát valóban exportálják, majd rögtön importálják is és itthon értékesítik. Így mentesülnek a külpiaci áfa fizetése alól.

A hatóság eddigi ellenőrzési gyakorlata azért kifogásolható, mert a terményét értékesítő termelőre hárítja az áfa pótlólagos befizetésének kötelezettségét, holott a termelőnek sem joga, sem eszköze nincs arra, hogy ellenőrizze, mi történik a termékkel értékesítés után. Ugyanakkor a csalók kereskedő cégeiket rövid időn belül eltüntetik és a csalókat nem is keresik. Ez a gyakorlat nem hatékony az áfa-csalások megelőzésére és visszaszorítására. A betakarítással a probléma egyre aktuálisabbá válik és a román adózási törvények módosulásával ez hatványozottan igaz. Romániában június elsejétől a gabona és ipari növények értékesítésénél bevezették a fordított adózást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek