Európai Parlament: 2020-ig ne csökkenjenek az agrárpénzek!

Az Európai Parlament az uniós agrárköltségvetés szinten tartása mellett foglalt állást tegnap, annak apropóján, hogy a Bizottság nemsokára közzéteszi a Közös Agrárpolitikával kapcsolatos reformjavaslatait a 2014–2020-as időszakra.

Gazdanet2011. 06. 24. péntek2011. 06. 24.
Európai Parlament: 2020-ig ne csökkenjenek az agrárpénzek!

Az Európai Parlament szerint a közvetlen kifizetések rendszerét erősebben össze kellene kötni a környezetvédelmi célokkal, például így kellene támogatni azokat a termelőket, akik környezetkímélő módon végzik mezőgazdasági tevékenységüket. Ugyanakkor a képviselők szerint 2020-ig szinten kell tartani a közös agrárpolitikai (KAP) kiadásokat, hogy a mezőgazdasági termelőket Európa élelmiszerellátásának biztosítására, környezetvédelmének javítására, valamint új munkahelyek teremtésére ösztönözzék - jelentette a Bruxinfo az EP sajtószolgálatára hivatkozva.

A Parlament állásfoglalás azért fontos, mert az Európai Bizottság – az unió „kormánya” - nemsokára közzéteszi a KAP-pal kapcsolatos reformjavaslatait a 2014–2020-as időszakra, s ezzel kapcsolatban sok, meg nem erősített ötlet látott már napvilágot. Például felmerült, hogy a KAP második pilléréből való kifizetéseket (tehát a vidékfejlesztési forrásokat) lefaragnák, a Parlament megismételte, hogy minden ilyen csökkentést ellenez. „Világossá tettük a Bizottság számára az álláspontunkat, és remélem, hogy Dacian Cioloș biztos is figyelembe veszi a jelentés tartalmát, mielőtt előállna a hivatalos javaslatával” – mondta Albert Dess néppárti német jelentéstevő.

A képviselők szerint a közvetlen kifizetések rendszerét erősebben össze kellene kötni a környezetvédelmi célokkal, és ennek érdekében azt sürgetik, hogy az uniós költségvetésből támogassák azokat a termelőket, akik környezetkímélő módon végzik mezőgazdasági tevékenységüket.

A Parlament szerint igazságosabbá kell tenni a támogatási rendszert országok és az egyes gazdálkodói körök között is. Így támogatási felső határt szabnának meg, de közben az új szabályoknak figyelembe kell venniük az egyes üzemek foglalkoztatási és környezetvédelmi szerepét is. A közpénzekkel való visszaélések elkerülése érdekében a Parlament szerint a közvetlen kifizetéseket csak az aktív mezőgazdasági termelők részére kell fenntartani, akik ténylegesen mezőgazdasági tevékenységet folytatnak.

A Parlament a mezőgazdasági nyersanyagokkal folytatott spekuláció és a rendkívüli áringadozások kezelésére globális szintű megoldásokat sürget, hogy gondoskodni lehessen a termelők helyzetének stabilitásáról, a fogyasztók számára pedig az élelmiszerellátás biztosításáról. A képviselők fontosnak tartják a mezőgazdasági termelők alkupozíciójának megerősítését is, főleg a kereskedőkkel, élelmiszer-feldolgozókkal és beszállítókkal szemben.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek