Még nem tudják, mekkora a fagykár, de 40 százalékát kifizetik!

Az agrártárca a májusi fagykárokat szenvedett gazdálkodók számára kárenyhítési csomagot dolgoz ki, azt szeretnék elérni, hogy a kárenyhítés mértéke legalább a 40 százalékot elérje.

Gazdanet2011. 06. 07. kedd2011. 06. 07.

Kép: Balkány, 2011. május 8. Virágzás után megfagyott gyümölcskezdemények egy őszibarackosban, Balkány közelében. A május 6-ára virradóra mért mínusz 2, mínusz 8 fokos fagy a mezőgazdasági ültetvényekben és a gyümölcsösökben okozott komoly károkat. MTI Fotó: Balázs Attila, Fotó: Balázs Attila

Még nem tudják, mekkora a fagykár, de 40 százalékát kifizetik!
Balkány, 2011. május 8. Virágzás után megfagyott gyümölcskezdemények egy őszibarackosban, Balkány közelében. A május 6-ára virradóra mért mínusz 2, mínusz 8 fokos fagy a mezőgazdasági ültetvényekben és a gyümölcsösökben okozott komoly károkat. MTI Fotó: Balázs Attila
Fotó: Balázs Attila

A Mezőgazdasági Bizottság megtárgyalta, és nem vette tárgysorozatba Gőgös Zoltán és több szocialista képviselő indítványát a rendkívüli időjárás miatt kialakult mezőgazdasági károk enyhítéséhez szükséges intézkedésekről. Viszont a képviselők megtudhatták, hogy az agrártárca a májusi fagykárokat szenvedett gazdálkodók számára kárenyhítési csomagot dolgoz ki, azt szeretnék elérni, hogy a kárenyhítés mértéke legalább a 40 százalékot elérje - hangsúlyozta Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) helyettes államtitkára hétfőn az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága ülésén.

Az MTI beszámolója szerint Feldman Zsolt egyetértett azzal, hogy a májusi fagykár kezelendő kérdés, de, mint mondta a benyújtott határozattervezetet a kormány nem támogatja, mert olyan típusú javaslat, amelyet technikailag nem lehet kezelni. A június elsejei adatok szerint a májusi fagy miatt a károsodott területek nagysága 41.150 hektár, és 10.314 termelőt érint, a kiesett hozamértéket még nem lehet meg mondani. Az eddigi adatok szerint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 26.184 hektár, Bács-Kiskun megyében 4.095 hektár, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2.978 hektár terület károsodott.

A helyettes államtitkár elmondta: intenzív tárgyalásokat folytat az agrártárca a Nemzetgazdasági Minisztériummal és a Magyar Fejlesztési Bankkal a lehetséges pénzügyi megoldásokról. Emellett felhívta a figyelmet arra, hogy működik a zöldség-gyümölcs szerkezetátalakítási program, amelynek keretében évi 9 millió euró forrás áll rendelkezésre a zöldség-gyümölcs, dohány ágazat számára.

Feldman Zsolt megemlítette, hogy Magyarország az Európai Bizottságnál kezdeményezni fogja a területi alapú kifizetések ismételt előrehozását, jelenleg az emellett szóló érvek összeállításán dolgoznak. Ezen kívül levélben keresték meg a mezőgazdasági piacon működő biztosító társaságokat, amelyben azt kérték, hogy a velük üzleti kapcsolatban álló termelőknél a fagykárokat soron kívül mérjék fel, és intézkedjenek a kártérítések mielőbbi kifizetéséről.

Feldman Zsolt képviselői észrevételekre válaszolva elmondta, hogy júliusban a Vidékfejlesztési Minisztérium a kormány elé viszi az új, kockázatkezelési rendszerről szóló törvényjavaslatot, amely komplexebben kezelné a kárenyhítést, és 2012 január elsejétől kiváltaná a mostani kárenyhítési rendszert.

A vitában Gőgös Zoltán szocialista képviselő, a bizottság alelnöke hangsúlyozta, hogy konkrétabb számokat várnak a termelők a kárenyhítés mértékéről. Jakab István fideszes képviselő elmondta, hogy alapos, hiteles adatokra épülő felmérésre van szükség, és a kárt szenvedett gazdáknak érdemi enyhítést kell nyújtani.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek