Vastehén született Bicsérden

Ilyen lehet a pokol – gondolom, amint kukucskálok befelé a kis, kerek üvegablakon: a fermentornak nevezett óriástartályban sötét lé áramlik körbe-körbe, habzik és bugyog.

GazdanetKemény Krisztina2011. 07. 14. csütörtök2011. 07. 14.
Vastehén született Bicsérden

Trágya és siló elegyét forgatja a keverő, de a legfontosabb szereplők nem láthatók: ők a baktériumok. Munkájuk közben ugyanis metángáz képződik, akár egy tehén gyomrában. Ezért is nevezik vastehénnek a biogázüzemet. Csakhogy amit az állat könnyelműen a szabadba büfög, azt itt fémtartályba zárják, és csövek vezetik egy motoros áramfejlesztő generátorhoz, ahonnan végül az országos energiaellátó rendszerbe kerül. Vagyis, ha felkapcsoljuk otthon a villanyt, azt részben a tehentrágyának köszönhetjük. Ez a biogáz lényege, dióhéjban. Vagy inkább hagymáéban – a bicsérdi Arany Mező Zrt. üzemének három óriástartályát ugyanis zöld hagymakupolák fedik. A létesítményt e héten avatták – tudtuk meg Berki Gyula elnöktől és Jónás István üzemvezetőtől.

– Kétszázmillió forintot kellett volna beruháznunk, hogy a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően oldjuk meg a hétszázas tehenészetünkön és a háromszázötven kocás sertéstelepünkön keletkező trágya kezelését. Ezzel szemben az üzem létrehozása nyolcszázmillió forintba került, támogatást közel a harmadára kaptuk. Viszont az idefektetett pénz nem holt tőke, a keletkező áramot ugyanis értékesítjük, így legkésőbb a nyolcadik évben megtérül.

Nálunk. De ha ugyanez az üzem Németországban állna, akkor a tulajdonos sokkal gyorsabban juthatna pénzéhez, ott ugyanis az áramért az állam negyven-ötven százalékkal magasabb összeget fizet. Ráadásul nem ment volna el egy év az engedélyezésre. Itthon tizenöt hatóságtól és a nőegylettől kellett igazolást kérniük – és a mondatnak csak a második fele a vicc. Annak tűnhet az is, ahogy a hazai hivatalok a vastehenet sündisznóvá próbálták alakítani: villámhárítóként hét hatalmas, tüskeszerű, hegyes póznát telepíttettek a futurisztikusan impozáns létesítmény köré.

– A német programozónk, akinek szülőhazájában több ezer hasonló üzem működik – szemben Magyarországgal, ahol van körülbelül nyolc – rácsodálkozott, mivel ilyent még sosem látott: „Ennyire viharveszélyes helyen laktok?” Hiába mondtuk, hogy errefelé sincs több villám, mint náluk. De hogy biogázüzemből ugyanannyi legyen, arra még, úgy tűnik, várni kell.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek